کار با افزونه Really Simple SSL

یکی از افزونه های وردپرسی که میلیونی کاربر دارد، افزونه Really Simple SSL است. این افزونه همانطور که از اسمش هویداست برای فعال سازی سادهٔ SSL روی سایت وردپرس به کار می رود. البته که باید از قبل گواهینامه SSL روی سایت نصب شده باشد. این گواهینامه را میتوانید از شرکت های مختلف خریداری کنید و یا برخی از هاستینگ ها مثل وبنولوگ که هاست می فروشند، SSL رایگانی را هم به مشتریان خود ارائه می کنند. گواهینامه های SSL رایگان در ۹۹ درصد موارد کارایی همان SSL های پولی را دارند. به هر حال بعد از نصب گواهینامه SSL باید از طریق افزونه Really Simple SSL اقدام به فعال کردن https روی وردپرس خود کنید.

کار با افزونه Really Simple SSL

کار با افزونه Really Simple SSL

نکته ای که اینجا باید به شما عرض کنم این است که حتی بدون استفاده از هیچ افزونه ای همچنان شما قادرید روی وردپرس خود SSL نصب کنید. که به طور کلی شامل تبدیل نشانی سایت از http به https و تغییر تمامی نشانی های قدیمی به جدید در دیتابیس وردپرس است. البته یک کار مهم دیگر هم می ماند که آن هم ارجاع خودکار نشانی های http به https است. که تمامی این موارد را اگر خواسته باشیم دستی انجام دهیم که هیچ. اما به جای آن برای راحت کردن کار می توان از افزونه‌ Really Simple SSLاستفاده کنیم. حالا با هم با طریقهٔ استفاده از این افزونه آشنا خواهیم شد.

با فرض اینکه افزونه Really Simple SSL را نصب و سپس آن را فعال کرده باشیم، به محض فعال سازی افزونه جعبه هشداری را به شما در بالای پیشخوان نشان می دهد که باید به آنها توجه کنیم. این هشدار به ما خواهد گفت که درست است که افزونه قرار است تمامی کارها را به صورت خودکار برای ما انجام دهد. اما هنوز کارهایی هست که ما باید انجام دهیم و خارج از کنترل افزونه است. این موارد شامل:

  • تغییر نشانی های اسناد css و js در قالب و جاهای مختلف از http به https
  • انتقال عکس ها جاوا اسکریپت ها و css هایی که خارج از هاست ما میزبانی می شوند، روی هاست خودمان.
  • در انتها هم از تمامی اطلاعات سایت بهتر است که پشتیبان تهیه شود.
یک آموزش جذاب دیگه!  فعال سازی HTTPs در وردپرس

حالا صفحهٔ تنظیمات افزونه را با رفتن به صفحه تنظیمات > SSL می‌توانید باز کنید. سربرگ اول یعنی همان Configuration برای پیکربندیِ اولیه است. اگر سه تا کار بالا را انجام داده باشید، الان وقتش است که روی Go ahead. Activate SSL! کلیک کنید.

پیکربندی Really Simple SSL

پیکربندی Really Simple SSL

دقت داشته باشید که باید مثل تصویر بالا تیک گزینه An SSL certificate was detected on your site حتما سبز باشد. به این معنا که گواهینامه SSL به خوبی روی هاست نصب شده است. بعد از فعال سازی SSL ممکن است نیاز داشته باشید که مجدد به پیشخوان وردپرس وارد شوید. چون این دفعه باید پیشخوان هم با https باز شود.

حالا به صفحه تنظیمات یا همان Settings خواهیم رفت.

تنظیمات Really Simple SSL

تنظیمات Really Simple SSL

  • Mixed content fixer : مشکل محتوای ترکیبی را رفع می کند که در بیشتر مواقع باید فعال باشد.
  • Debug : با فعال بودن این گزینه حالت رفع ایراد فعال شده و خطاها در سربرگ سوم ظاهر می شوند.
  • Stop editing the .htaccess file : اگر می خواهید افزونه به سند htaccess شما کاری نداشته باشد و تنظیمات آن را بازنویسی نکند این گزینه را فعال نمایید.
  • Switch mixed content fixer hook :‌ اگر با فعال بودن گزینه اول باز هم در SSL محتوای ترکیبی مشکلی وجود دارد، حالا با فعال کردن این مورد حالا از قلاب init برای این منظور استفاده می شود که یک پله جلوتر از قلاب template_redirect عمل می کند.
  • Deactivate plugin and keep SSL : این گزینه هم افزونه را در حالی که هنوز SSL روی سایت فعال است، غیر فعالش می کند.
یک آموزش جذاب دیگه!  تفاوت https و http

بعد از انجام تنظیمات بالا حتما روی Save کلیک کنید.

جمع بندی

این مقاله راجع به معرفی و آموزش افزونه Really Simple SSL برای فعال سازی کامل SSL روی بخش های مختلف سایت وردپرس بود. باید به این نکته دقت داشته که حتماً گواهینامهٔ SSL باید از قبل روی دامنهٔ سایت نصب شده باشد. در ضمن برای نصب SSL روی وردپرس، حتماً‌ باید قالب سایت هماهنگی کاملی را با https داشته باشد. در غیر این صورت نماد قفل سبز رنگ در بالای مرورگر، کنار نوار نشانی، زمانی که از صفحات سایت بازدید می شود، نشان داده نخواهد شد. با اینکه گواهینامه و SSL به درستی روی سایت نصب شده اند!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.