کاربرد افزونه صفحه ساز وردپرس

افزونه‌های وردپرس را اگر خواسته باشیم در دسته بندی های مختلف جای دهیم، یک گروه از آنها، افزونه‌های زیباسازی سایت هستند. از جمله افزونه‌های زیباسازی می‌توان به افزونه‌های صفحه ساز وردپرس اشاره کرد. اگر ما می‌توانیم با قابلیت برگه‌ها یا نوشته‌ها، صفحاتی را به سایت خود اضافه کنیم، قاعدتاً این صفحات نمی‌توانند دارای عناصر گرافیکی جذاب و دیدنی باشند. ولی اگر از یک افزونهٔ صفحه ساز استفاده گردد، صفحه‌ای در سایت می‌توانیم ایجاد کنیم که عناصری مثل فهرست‌های زبانه‌دار، اسلایدهای ساده و تصویری، دکمه‌های گرافیکی زیبا، پخش کنندهٔ ویدیو و غیره را در خود جای دهد و ظاهری داشته باشد که خیلی ساده به نظر نرسد. حالا در ادامه با تعدادی از این افزونه های صفحه ساز، به همراه نحوهٔ استفاده از آنها شما را آشنا خواهم کرد.

کاربرد افزونه صفحه ساز وردپرس

بگیر و بکش و رها کن!

در ویرایشگر کلاسیک یا حتی گوتنبرگ وردپرس، امکان ویرایش صفحه به صورت کد هم وجود دارد و همانطور که می‌دانیم در حالت ویرایش کد، تقریباً دست ما برای درج هر نوع محتوایی باز است. هر چند که نیاز داریم دانش کدنویسی را هم درگیر کار کنیم.

اما چیزی که افزونه‌های صفحه ساز را در وهلهٔ اول محبوب کرده است، نحوهٔ استفاده از آنها است که اصلاً نیازی نیست کاربر آن دانشی به غیر از دانش گرفتن و کشیدن عنصر مورد نظر را داشته باشد. یعنی مثلاً شما می‌خواهید یک اسلاید (لغزنده) به صفحهٔ خود اضافه کنید. با کلیک روی دکمه افزودن، همان عنصر اسلاید را که معمولاً چندین نوع از آن باید وجود داشته باشد را پیدا می‌کنید؛ آن را گرفته و به مکانی از بوم کاری رها می‌کنید. بعد از آن شروع به انجام تنظیمات آن می‌کنید.

یک آموزش جذاب دیگه!  ساخت سریع برگه به سبک گرفتن و کشیدن با ویژوال کامپوزر

بنابراین مهم‌ترین اختلاف نحوهٔ کار صفحه‌سازها با دیگر ویرایشگرها این است که کار را به صورت بصری انجام می‌دهند. در ابتدا یک بوم کاری خالی به شما تحویل می‌دهند. شما شروع به بخش‌بندی کردن آن با ستون‌ها و ردیف‌های مختلف می‌کنید. سپس عناصر را در ستون‌های مختلف جاسازی می‌نمایید.

هر عنصر هم تنظیمات مختص به خود را دارد که می‌بایستی انجام شوند. مثلا وقتی یک اسلاید را وارد می‌کنید، طبیعتاً باید بگویید که در هر برگ از اسلاید قرار است چه چیز یا چیزهایی نمایش داده شوند. که این تنظیمات هم باز در یک محیط گرافیکی انجام می‌گیرد و طبیعتاً پیش نمایش کار را هم می‌توانید شاهد باشید.

عناصر مختلف افزونه صفحه ساز

صفحه‌سازهای رایگان و پولی

حالا که فهمیدیم با یک افزونه صفحه ساز وردپرس چه کارهایی می‌توان انجام داد، می‌رویم به سراغ اینکه ایا این افزونه‌ها رایگان هستند یا پولی؟ خیلی از این دست افزونه‌های صفحه ساز وردپرس رایگانند. مثل موارد زیر:

هر چند که استفاده از این افزونه های صفحه ساز وردپرس رایگان است. اما ممکن است هر کدام یک نسخهٔ حرفه‌ای هم داشته باشند که پولی باشد. یا نمونه‌های دیگری از افزونه های صفحه ساز موجود است که کلاً رایگان نیستند و از اول برای استفاده از آنها باید هزینه‌اش را بپردازید.

یک آموزش جذاب دیگه!  ساخت گالری عکس به همراه افکت با افزونه وردپرس

سازگاری با زبان فارسی

یکی از مهم‌ترین توجهاتی که در انتخاب یک افزونه صفحه ساز وردپرس باید در نظر داشته باشیم، سازگاری آن با راست چین بودن است. باید دید که آیا با زبان فارسی مشکلی ندارد و عناصر را به خوبی نمایش می‌دهد؟ بنابراین هم می‌توانید خودتان تست کنید و با نصب یک افزونه روی **محیط توسعه خود ببینید که آیا با زبان فارسی مشکلی ندارد. یا از نظرات دیگران استفاده کنید و ببینید که دیگران راجع به آن چه گفته‌اند.

به این نکته هم توجه داشته باشید که هیچ وقت دو تا افزونهٔ صفحه ساز را همزمان روی سایت خود نصب نفرمایید! این کار باعث کُند شدن شدید سایت شما خواهد شد. در مواقعی هم ممکن است باعث تداخل هم بشوند. افزونه‌های صفحه ساز جزء افزونه‌های سنگین وردپرس محسوب می‌شوند که حتماً باید یک هاست مناسب برای آن تهیه کرده باشید.

جمع بندی

با این توضیحات، حالا که فهمیدیم با افزونه صفحه ساز چطور می‌توان کار کرد و اصولاً ماموریت یک چنین افزونه‌ای چیست، می‌توانید همین الان از آموزش‌های سایت WPTutorial.ir استفاده کنید برای استفاده از همان افزونه. ما سعی می‌کنیم آموزش‌های تصویری و ویدیویی خوبی برای شما همراهان سایت آماده کنیم که کمک‌یار خوبی برای شما باشند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.