پلاگین کلاس آنلاین وردپرس

یکی از انواع ایده‌های درآمدزایی که معمولاً به فکر افرادی که از دانش خاصی برخوردار هستند خطور می‌کند، فروش دانش خود در قالب بسته‌های آموزشی یا دوره‌های آموزشی است. پیاده‌سازی یک چنین ایده‌ای در درجهٔ اول ممکن است سخت به نظر برسد، مخصوصاً اگر خواسته باشید تمامی تمرکز خود را فقط روی تولید دوره‌های آموزشی و محتوای دانش محور کنید. در این حالت وردپرس و افزونه‌های مدیریت کلاس آنلاین آن به راحتی می‌توانند از پس این کار به ظاهر سخت برآیند. به همین دلیل ما در این پست قصد معرفی چند تا از بهترین پلاگین های کلاس آنلاین وردپرس را خدمت شما دوستان گرامی داریم. پس با ما همراه باشید.

برای انتخاب یک افزونه برای راه اندازی کلاس یا مدرسهٔ آنلاین، اول باید دید که یک کلاس معمولی چه ویژگی‌هایی دارد؛ دقیقاً همان ویژگی‌ها را هم باید به صورت مجازی داشته باشیم. مثل در اختیار قرار دادن محتوای آموزشی، مدیریت دانشجویان، اجرای امتحانات و نمره‌دهی، پذیرش پرداخت و غیره.

به سامانه‌های برگزاری کلاس آنلاین LMS هم گفته می‌شود که معادل Learning Management System یعنی سامانهٔ مدیریت آموزش است. البته LMS ها دارای دسته‌بندی‌های متنوعی هستند که می‌توانند روی بسترهای مختلفی به اجرا درآیند.

شروع به کار راه‌اندازی کلاس آنلاین با وردپرس

اول از همه باید وردپرس را روی یک فضای میزبانی نصب کنیم، که قبلاً راجع به نحوهٔ تهیه فضای میزبانی و نصب وردپرس خیلی صحبت کردیم. گاهی اوقات قصد دارید که تنها یک قسمتی از سایت خود را تبدیل به کلاس درس کنید. خوب، مشکلی نیست. اما اگر حتی خواسته باشید کل سایت را به یک مدرسه یا دانشگاه تبدیل کنید، با افزونه‌هایی که در ادامه معرفی شدند هم از پس این کار بر خواهید آمد.

Tutor LMS – eLearning and online course solution

یکی از قوی‌ترین افزونه‌های ساخت دوره‌های آموزشی آنلاین Tutor LMS است. این افزونه هر آنچه که برای ساخت یک کلاس روی وردپرس نیاز باشد را دارد. از ساخت دوره‌های آموزشی گرفته تا امتحان‌های نهایی و در نهایت اعطای گواهی‌نامه اتمام دورهٔ آموزشی! همه و همه درون یک افزونه به نام Tutor LMS.

افزونه Tutor LMS – eLearning and online course solution

دوره‌های آموزشی هم می‌توانند به صورت رایگان و هم به صورت پولی ایجاد شوند. قابلیت ثبت نام برای دوره‌های رایگان برای همگان وجود دارد. ثبت نام در دوره‌های پولی هم برای دانشجویان با پرداخت هزینه امکان پذیر است. محتوای آموزشی از انواع مختلفی از قبیل متن و تصویر و ویدیو پشتیبانی می‌کند و سطح دشواری هر دوره قابل تنظیم است. ۳ گروه کاربری روی افزونه مشغول فعالیت هستند. اول مدیر کل سایت است. دوم مدرس‌ها است که دوره‌های آموزشی را تهیه می‌کند و روی سایت قرار می‌دهد. سوم دانشجویان هستند که دوره‌های آموزشی انتخابی‌شان را می‌گذرانند.

یک آموزش جذاب دیگه!  فروش محتوا چیست ؟

این افزونه دارای امکانات بیشمار دیگری هم هست که برای کسب اطلاعات بیشتر و کامل‌تر بهتر است آموزش‌های متن و ویدیویی دیگر ما را دنبال کنید.

LearnPress – WordPress LMS Plugin

افزونهٔ LearnPress‌ هم از بهترین‌های آموزش مجازی محسوب می‌شود. با این افزونه هم می‌توان کلاس و دانشگاه آنلاین راه‌اندازی کرد و تقریباً تمامی امکانات افزونهٔ Tutol LMS را در اختیار شما قرار می‌دهد. هم امکان راه اندازی دوره‌ای آموزشی رایگان و هم پولی است. با تمامی قالب‌های استاندارد وردپرس هم کار می‌کند. اما برخی قالب‌هایی که به طور خاص برای LearnPress طراحی شدند بهتر کار خواهند کرد.

افزونه LearnPress – WordPress LMS Plugin

ایجاد ارتباط بین استاد و دانشجو درون خود محیط افزونه انجام‌پذیر است. محیط کاربری جداگانه‌ای برای دانشجویان و اساتید وجود دارد که هر شخص می‌تواند وارد این محیط شده و کنترل امکاناتش را به دست بگیرد. در کنار امکانات متعارف افزونه، می‌توان با افزونه‌های جانبی دیگری که برای LearnPress نوشته شده است، امکانات را بهبود داد. این در شرایطی است که به نظر می‌رسد که سایت نیاز به قابلیت‌های بیشتری دارد. حتی با وجود اینکه استفاده از این افزونه‌ها نیازی به دانش کدنویسی ندارد، برنامه‌نویس‌های وردپرس به راحتی می‌توانند با نوشتن افزونه‌های بیشتر، امکانات را توسعه دهند. شما برنامه نویس هستید؟ پس هیچ مشکلی ندارید.

یک دوره در LearnPress

LearnPress دارای یک نقشهٔ راه است که در آینده سعی در افزایش امکانات متعارف خود دارد. مثلاً یکی از ان امکانات ثبت رویدادها و وقایع است که به آن Event گفته می‌شود. ممکن است در کنار ادارهٔ کلاس‌های آنلاین، خواسته باشید. رویدادهای حضوری هم برقرار کنید. پس این کار در آینده به راحتی انجام‌پذیر است. یا REST API ای که در آینده به افزونه افزونه می‌شود که به راحتی بتوان از قابلیت ایجاد ارتباط مثلا بین یک اپلیکیشن موبایل با افزونه استفاده کرد.

یک آموزش جذاب دیگه!  برگزاری دوره های آموزشی آنلاین با LearnPress

LifterLMS – WordPress LMS Plugin

نمونهٔ بعدی از یک افزونهٔ کلاس درس آنلاین LifterLMS است که یک افزونهٔ LMS کامل محسوب می‌شود. با تمامی صفحه سازهای وردپرس سازگار است و با پوسته‌های وردپرس هم به خوبی کار می‌کند. با دیگر افزونه‌های وردپرس که به نوعی امکانات LifterLMS را می‌توانند افزایش دهند، کار می‌کند. مثل افزونهٔ Affiliate WP که برای همکاری در فروش و یا افزونه‌های فرم ساز که برای ساخت فرم‌های اینترنتی استفاده می‌شوند، سازگار است.

افزونه LifterLMS – WordPress LMS Plugin

می‌توان گفت تمامی امکاناتی که در دو تا افزونهٔ قبلی وجود داشت در LifterLMS هم وجود دارد. ابزار ساخت دوره‌های آموزشی، امکان ایجاد دوره‌های رایگان و پولی، پلن‌های پرداختی، کوپن‌های تخفیفی، امکان همکاری در فروش، قابلیت دانلود درس‌ها، پیش‌نمایش دوره و … برخی از آنها هستند.

جمع بندی

خیلی وقت می‌شود که کلاس‌های آنلاین رونق گرفته است. مخصوصاً از زمانی که کرونا فراگیر شد! از آن به بعد بود که ابزارها و سیستم‌های راه‌اندازی کسب و کارهای مجازی و کلاس‌های آنلاین به شدت رشد کرد و از نظر تعداد قابل نام بردن نیستند. به غیر از این افزونه‌ها هم، پلاگین‌های دیگری برای راه اندازی کلاس درس آنلاین روی وردپرس وجود دارد که ما در این مقاله سعی کردیم بهترین آنها را خدمت شما معرفی کنیم. البته اگر نیاز به آموزش عمیق هر کدام از این افزونه‌ها داشته باشید، ما دوره‌های آموزشی و مقالات تکمیلی دیگری را تهیه کردیم که می‌بایستی به دیگر بخش‌های سایت خودآموز وردپرس مراجعه کنید تا بتوانید آنها را ببینید. همواره در کنار شما هستیم تا بتوانید هر آنچه نیاز دارید را بیاموزید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.