ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Maker

اگر به دنبال ساخت آزمون و یا آزمون‌های آنلاین بر بستر وردپرس هستید، راهکار رسیدن به این مقصود این است که وردپرس را روی فضای میزبانی خود نصب کنید و پس از آن به سراغ استفاده از یک افزونهٔ خوب برای ساخت آزمون آنلاین یا پرسشنامه بروید. در بیشتر مواقع آزمون‌های آنلاین جذابیت خاصی برای کاربران سایت دارند و با این کار علاوه بر اینکه می‌توانند سبب افزایش دانش کاربران شوند، در مواردی جذابیت آنها باعث می‌شود تا کاربران زمان بیشتری را روی سایت سپری کنند که این خود باعث بالا رفتن رتبهٔ سئوی سایت و افزایش بازدید در بلند مدت خواهد شد. در این مقاله راجع به ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Maker اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد.

Quiz Maker چیست ؟

یکی از بهترین افزونه‌های ساخت آزمون آنلاین برای وردپرس Quiz Maker است. این افزونه قابلیت‌های بسیار خوبی را در اختیار ما برای طراحی سوال و آزمون قرار می‌دهد. از طرف دیگر ظاهر جذابی که برای کاربران و دانشجویان سایت فراهم می‌کند، سبب می‌شود تا کاربران به راحتی تا انتهای آزمون رو طی کنند و از انجام این کار لذت ببرند.

ویژگی‌های کلی Quiz Maker

حالا به طور کلی با ویژگی‌های کلی Quiz Maker شما را آشنا خواهم کرد.

 • امکان طراحی انواع مختلف سوال از قبیل سوالات تشریحی، چند گزینه‌ای، جاخالی و …
 • عدم محدودیت در تعداد سوالاتی که می‌توانید طراحی کنید.
 • ایجاد بانک سوال و امکان ویرایش آن هر زمان که اراده کنید.
 • از طرف دیگر امکان ایجاد بی نهایت آزمون از مجموعه سوالاتی که تا الان درون بانک سوال ایجاد کردید.
 • امکان دسته بندی سوالات در بانک سوالات و همچنین دسته بندی آزمون‌هایی که تا به الان ایجاد کردید.
 • امکان اختصاص یک عکس به هر سوالی که مطرح می‌کنید.

طراحی انواع مختلف آزمون با Quiz Maker

با افزونهٔ Quiz Maker شما هر نوع آزمونی که در نظر داشته باشید را می‌توانید طراحی کنید. اگر تا الان قابلیت‌های افزونه را به خوبی درک کرده باشید، خیلی راحت می‌توانید با نیازهای خودتان تطبیق دهید و ببینید که چطور می‌توانید از آن برای نیاز خود بهره برداری کنید. مثلاً با Quiz Maker خیلی راحت می‌توانید تست‌های شخصیت سنجی، آزمون IQ، آزمون امتحانی چند گزینه‌ای یا تشریحی، آزمون استخدام، نظرسنجی‌های پژوهشی و یا حتی آزمون‌های چند مرحله‌ای طراحی کنید و در اختیار مخاطبان خود قرار دهید. با تنظیماتی هم که قادرید روی هر آزمون پیاده سازی کنید، کنترل کاملی روی چگونگی انجام آزمون و شرایط کسانی که قرار است در آن آزمون شرکت کنند، خواهید داشت.

یک آموزش جذاب دیگه!  آموزش افزونه ساخت پرسشنامه Quiz Maker در وردپرس

کاربرد عملی Quiz Maker چطوری است؟

شاید باورتان نشود که چقدر استفاده از این افزونه برای ساخت یک آزمون آنلاین ساده است! شما فقط کافی است سوالات مدنظرتان را از قسمت Questions بسازید؛ بدین ترتیب که یکی یکی سوالات را به همراه پاسخ‌های احتمالی هر کدام را تعریف می‌کنید و پاسخ صحیح هر سوال را هم مشخص می‌کنید. البته این بستگی به نوع سوالی دارد که شما قصد دارید طراحی کنید.

سپس در مرحلهٔ بعدی به قسمت Quiz خواهید رفت و یک آزمون ایجاد می‌کنید. در مرحله‌ای از ساخت آزمون، شما باید سوالاتی که قرار است به آن آزمون اختصاص پیدا کند را مشخص کنید؛ سوالاتی که در مرحلهٔ اول ایجاد کردید. سپس تنظیمات آزمون را هم تنظیم می‌کنید و حالا باید با استفاده از یک کد کوتاهی که به شما داده می‌شود، جعبهٔ آزمون را در صفحه‌ای از سایت خود قرار دهید تا کاربران بتوانند آن را ببینند و در آزمون شرکت کنند.

کدهای کوتاه هر آزمون به این صورت هستند:

[ays_quiz id=’quiz_id’]

که شناسهٔ هر کدام متفاوت است. این کد کوتاه را درون یک برگه، نوشته یا حتی جایگاه ابزارک وردپرس قرار دهید و منتظر باشید تا بازدید کنندگان سایت بتوانند آن را دیده و در آزمون شرکت کنند.

نتیجه ساخت یک آزمون در Quiz Maker

کاربران ابتدا یک توضیح ابتدایی راجع به آزمون می‌بینند و سپس روی دکمهٔ شروع یا Start کلیک می‌کنند و یکی یکی به سوالات پاسخ می‌دهند. در مرحلهٔ انتهایی می‌توانند نمرهٔ خود را ببینند و حتی ستاره‌ای هم به کل آزمون اختصاص دهند. امکانات بیشمار دیگری در بطن این افزونه نهفته است که بد نیست برای این منظور آموزش کامل و تصویری آن را مطالعه کنید. مثلاً امکان ارسال تاییدیهٔ پشت سر گذاشتن آزمون‌ها به ایمیل شرکت کننده را هم دارد!

برخی از تنظیمات آزمون برای سفارشی سازی هر چه بیشتر آن

اگر با برخی از تنظیمات آزمون‌هایی که با Quiz Maker می‌توان طراحی کرد آشنا شوید، قطعاً متوجه قدرت آن خواهید شد.

 • امکان نمایش تصادفی ترتیب پاسخ‌های هر سوال
 • امکان نمایش تصادفی سوالات موجود در یک آزمون
 • امکان استفاده از یک بانک سوال برای نمایش یک تعداد خاص سوال از آن بانک به صورت تصادفی؛ مثلاً یک بانک ۱۰۰ سوالی تعریف می‌کنید و در تنظیمات آزمون تعیین می‌کنید که فقط ۲۰ تا از آنها به صورت تصادفی نمایش داده شوند.
 • امکان زمان بندی آزمون بعد از انتشار برای شرکت در آن
 • نمایش پاسخ صحیح به همراه توضیحات پس از اینکه کاربر به آن سوال پاسخ داد.
 • ارجاع خودکار آزمون دهنده پس از اینکه آزمونش به اتمام رسید.
 • تعیین یک امتیاز خاص برای پاس کردن آن آزمون.
 • تعیین مدت زمان ثابت برای گذراندن آزمون؛ که وقتی آن مدت زمان سپری شد، خود به خود پاسخ‌هایی که تا به الان داده شده ارسال می‌شوند.
 • امکان انتخاب از بین قالب‌های پیش فرض برای نمایش آزمون، همچنین امکان ویرایش بیش از ۴۰ گزینهٔ تنظیماتی برای سبک نمایش آزمون
 • امکان ایجاد محدودیت برای کاربرانی که قرار است آزمون را پشت سر بگذارند. مثلاً می‌توانید کاری کنید که فقط کاربران با نقش خاص بتوانند در آزمون شرکت کنند. یا کاربرانی که وارد حساب خود شدند، فارق از نقش آنها‌، بتوانند در آزمون شرکت کنند.
یک آموزش جذاب دیگه!  آموزش افزونه ساخت پرسشنامه Quiz Maker در وردپرس

Quiz Maker به فارسی هم ترجمه شده!

نکتهٔ جالب قضیه این است که Quiz Maker به زبان فارسی هم ترجمه شده؛ هر چند که این ترجمه کامل نیست. اما وقتی شما افزونه را نصب می‌کنید، بیشتر قسمت‌ها و تنظیمات آن را به زبان فارسی می‌توانید ببینید. این مهم زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که افرادی که در آزمون‌ها شرکت می‌کنند فارسی زبان هستند. چون همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، آزمونی که طراحی می‌شود، اصولاً دستورات و راهنمایی‌های آن به زبان انگلیسی است.

حالا اگر سایت ما فارسی زبان باشد چه؟ افزونه را که نصب می‌کنید، خود به خود تشخیص می‌دهد که زبان سایت شما چیست. اگر فارسی بود، حتی تمامی بخش‌های مربوط به افزونه در پیشخوان را هم راست‌چین می‌کند! که شاید برای برخی از شما دوستان جذاب نباشد. به همین دلیل این پیشنهاد را هم می‌توانیم به شما بدهیم که در این قبیل شرایط خیلی راحت می‌توانید زبان فارسی افزونه را غیرفعال کنید. البته در بخش تنظیمات عمومی افزونه، حتی متن‌های تک تک دکمه‌های مورد استفاده را هم می‌توانید تغییر دهید.

در نهایت با همین توضیحات هر چند نظری، الان می‌توانید متوجه شوید که آیا افزونهٔ Quiz Maker به درد شما می‌خورد یا خیر. که قطعاً با توجه به ویژگی‌هایی که از این افزونه شرح دادم، نمی‌توانید دنبال چیزی باشید که درون این افزونه وجود نداشته باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.