آیا پیج رنک گوگل هنوز معتبر است؟

در گذشته یکی از شاخص هایی که برای یک سایت مهم بود که مدیر آن این شاخص را به رخ دیگران بکشد، همین پیج رنک یا Page Rank بود. اما الان دیگر از آن چیزی نمی شنویم و پیج رنگ برای سایت ها یک مولفۀ منقضی شده است و دیگر مدیر سایتی نیست که روی پیج رنگ تمرکز کند. چرا که از سال ۲۰۱۳ برای مدت زمان زیادی است که این عدد برای سایت های اینترنتی به روز نشده و همان عددی که بوده، باقی مانده. پس ارزش خودش را از این باب از دست داده است. اما با کالبدشکافی بهتر در این مقاله قصد دارم خدمت شما توضیح دهم که آیا هنوز هم پیج رنگ گوگل معتبر است و اگر هست چطور باید آن را ارتقا داد و روی آن کار کرد؟

آیا پیج رنک گوگل هنوز معتبر است

آیا پیج رنک گوگل هنوز معتبر است؟

Google Page Rank چیست؟

گوگل پیج رنک یک شاخص از بین صدها مولفۀ دیگر است که موتور جستجوی گوگل از آن برای رتبه بندی و دسته بندی کردن صفحات و سایت های مختلف اینترنتی استفاده می کند. پیج رنگ یک عدد بین ۰ تا ۱۰ است که به هر سایت اینترنتی یکی اختصاص داده می شود.

پیج رنک یا رتبۀ صفحه به این صورت حساب می شود که هر چقدر لینک های با کیفیت بالا از سایت های با پیج رنگ بالا به یک صفحه بیشتر داده شود، صفحه مقصد از پیج رنک بالاتری برخوردار خواهد شد. در اصل زمانی که صفحه A به صفحه B پیوند می‌دهد، یک رای مثبتی است که صفحه B از صفحه A گرفته است. این روال برای تمامی صفحات اینترنتی صادق است.

یک آموزش جذاب دیگه!  اهمیت پست های مناسبتی از نظر گوگل

پس در قانون پیج رنگ این لینک ها هستند که به عنوان یک امتیاز مثبت برای صفحات مقصد محسوب می شوند و برای اولین بار این گوگل بود که از یک چنین سیستمی استفاده کرد تا بتواند تک تک صفحات اینترنتی را رتبه بندی کند. هر چند که پیج رنگ به کل یک سایت تعلق می گیرد، اما جالب اینجاست که برای هر کدام از صفحات یک سایت پیج رنگ متفاوتی حساب می گردد. صفحاتی هم که دارای پیج رنگ بالاتری هستند، احتمال قرارگیری در صدر نتایج جستجوی بیشتری نسبت به دیگر سایت ها دارند.

گوگل دارای یک نوار ابزار هم بود که روی مرورگر نصب می شد و رتبۀ Page Rank همه سایت ها را به کاربر نشان می داد. اما الان چند سالی است که از کار افتاده و عملاً کارشناسان گوگل اعلام کردند که دیگر پیج رنگ به روز نمی شود.

آیا هنوز پیج رنگ معتبر است؟

ساختار امتیازدهی به صفحات اینترنتی براساس لینک های ورودی هر چقدر هم که خوب باشد، اما دقیق نیست. چرا که ارتباط بین کلمات کلیدی در این سیستم به هیچ عنوان لحاظ نمی شود. اینکه پیج رنک هنوز به کار خودش ادامه می دهد، از نظر خیلی از سئوکارها صحیح است. اما به دلیل جلوگیری از بسیاری از سوء استفاده ها، حداقل در خرید و فروش لینک، عدد پیج رنگ برای سایت ها و صفحات مختلف آن مخفی شده تا گوگل بهتر بتواند سایت های هرز را از نتایج خود حذف کند.

یک آموزش جذاب دیگه!  گوگل پیج رنک چیست ؟

پس حداقلش با دیدن نتیجه گرفتن از خرید لینک های سایت های پر بازدید، توسط سئوکارها میتوان فهمید که ارزش گرفتن لینک از سایت های دیگر هنوز برقرار است و البته باید به این نکته هم دقت داشت که خرید لینک آن هم به صورت انبوه و غیر طبیعی در آینده ای نزدیک ممکن است سایت را با مشکل مواجه کند و از طرف گوگل جریمه شود.

چطور باید پیج رنک سایت را بالا برد؟

به عنوان مدیر سایت که دوست دارید پیج رنگ سایت تان بالا و بالاتر رود و با این کار احتمال صدرنشین شدن در صفحات نتایج جستجوی گوگل هم بالاتر برود، باید گفت همیشه باید تمرکز خود را روی تولید و انتشار محتوای با کیفیت بگذارید تا با این روش دیگران را مجاب کنید به سایت تان پیوند داده و این پیوندهای طبیعی است که ارزشمند خواهد بود و سبب افزایش رتبۀ صفحه یا پیج رنگ سایت شما خواهد شد.

افزایش پیج رنگ هم با توجه به مخفی بودن آن، چیزی نیست که به این سادگی و در کوتاه ترین زمان ممکن شدنی باشد. باید صبر داشته و روی سایت کار کرد تا نتیجه ای را که مد نظرمان است حاصل گردد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.