وردپرس عکس های سایت شما را کجا ذخیره می کند؟

این سوالی است که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید بدانید عکس‌های سایت وردپرس کجا ذخیره می‌شوند؟ به همین دلیل سعی می‌کنم در این مقاله به طور کامل راجع به نحوهٔ ذخیره سازی و مدیریت عکس‌ها در وردپرس، هر آنچه لازم است را به شما آموزش دهم.

در رابطه‌ها تصاویر در وردپرس، اول باید بدانیم که خودِ عکس‌ها در کجای فضای میزبانی ذخیره می‌شوند. یعنی وقتی یک عکس را روی یک نوشته یا قسمت رسانه‌های وردپرس بارگذاری می‌کنید، خودِ عکس کجا می‌رود. مورد بعدی هم این است که ببینیم اطلاعات عکس‌های وردپرس کجا ذخیره می‌شوند و چطور وردپرس آنها را مدیریت و کنترل می‌کند. به همین دلیل این آموزش به دو قسمت کلی تقسیم می‌شود.

وردپرس عکس های سایت شما را کجا ذخیره می کند

ذخیره سازی خودِ عکس‌ها در وردپرس

زمانی که به File Manager در فضای میزبانی خود مراجعه می‌کنید، می‌بینید که در ریشهٔ وردپرس، ۳ تا پوشهٔ اصلی وجود دارد که مربوط به فایل‌های وردپرس هستند. این پوشه‌های، پوشه‌های اصلی وردپرس محسوب می‌شوند. یکی از آنها پوشهٔ wp-content است. عکس‌ها و تمامی فایل‌های سایت شما در اصل در اینجا ذخیره و نگهداری می‌شوند. البته این فایل‌ها به صورت دسته بندی شده درون پوشه‌های دیگری در زیرگروه wp-content جای می‌گیرند.

درون پوشهٔ wp-content یک پوشهٔ دیگر وجود دارد با نام uploads که اگر وارد آن شوید، پوشه‌های بیشتری را می‌بینید که با مشخصهٔ سال میلادی از یکدیگری متمایز شدند. این پوشه‌ها همان جایی است که وردپرس عکس‌ها و دیگر اسناد سایت شما را که از قسمت رسانه بارگذاری کرده‌اید را نگهداری می‌کند. البته ممکن است که برای شما پوشه‌بندی برای ذخیره سازی عکس‌ها وجود نداشته باشد که این مربوط به تنظیمات شما در قسمت تنظیمات » رسانه وردپرس شماست. که آیا دسته بندی رسانه را فعال کردید یا خیر.

ذخیره سازی اطلاعات عکس‌ها در وردپرس

حالا که متوجه شدید خودِ اسناد عکس‌ها در کجا ذخیره می‌شوند، باید بدانید که تنها ذخیره سازی اسناد به این روش روی وردپرس کافی نیست. وردپرس باید بداند که این عکس مربوط به کدام نوشته یا محتوا است و دیگر مشخصات یک عکس، مثل متن جایگزین (alt) آن چیست. این مشخصات را خود شما در پیشخوان وردپرس، زمانی که عکسی را اضافه می‌کنید برای عکس تعیین می‌کنید.

این اطلاعات متنی در پایگاه دادهٔ وردپرس ذخیره می‌شوند. در کل تمامی اطلاعات ارتباطی یا متنی سایت، روی دیتابیس یا پایگاه داده وردپرس ذخیره می‌گردند. در پایگاه دادهٔ وردپرس شما جدول‌های مختلفی وجود دارند که هر کدام گروه اطلاعات خاصی را ذخیره می‌کنند. مثل جدول wp_posts که تمامی محتوای سایت شما از قبیل نوشته‌ها، برگه‌ها و همچنین جزئیات تصاویر را در این جدول ذخیره می‌کند.

نوع خاصی (post_type) از رکوردهای موجود در جدول wp_posts با عنوان attachment مربوط به تصاویر ذخیره شده روی سایت وردپرس شما هستند. مقدار guid آنها مربوط به نشانی اینترنتی یا URL تصویر است. همچنین دیگر ستون‌های این رکوردها شامل دیگر اطلاعات تفصیلی عکسی هستند که شما از طریق پیشخوان وردپرس بارگذاری کردید.

جدول wp_posts پایگاه داده وردپرس

در تصویر بالا، بخشی از رکوردهای موجود در جدول wp_posts را می‌بینید که در خطوط ۳ و ۴ اطلاعات مربوط به دو تا تصویر روی سایت وردپرس شما هستند که ذخیره شدند. به همین ترتیب دیگر عکس‌ها و حتی محتویات چند رسانه‌ای دیگر روی دیتابیس وردپرس ذخیره می‌شوند و وردپرس می‌داند که کدام نوشته با کدام عکس یا عکس‌ها در ارتباط است و آنها را به مخاطبان سایت نمایش می‌دهد.

علاوه بر این، جدول دیگری هم با نام wp_postmeta وجود دارد که عمدتاً اطلاعات مربوط به تصاویر شاخص نوشته‌های وردپرس را ذخیره می‌کند. این جدول دارای ۴ تا ستون است. ستون دوم آن post_id است که همان شناسهٔ نوشته است. ستون سوم هم meta_key است که می‌گوید چه ارتباطی بین نوشته با عکس وجود دارد که در اینجا مقدار _thumbnail_id به معنای این است که این ارتباط، به صورت تصویر شاخص است. ستون چهارم هم meta_value است که شناسهٔ همان عکسی است که در جدول wp_posts ذخیره شده بود و این دو را به یکدیگر مرتبط می‌کند.

جمع بندی

این اطلاعات تا همین حدش ممکن است برای شما کافی باشد. مواقعی مثل انتقال سایت وردپرس و یا ایجاد تغییرات روی پایگاه داده وردپرس، آن هم به صورت دستی، لازم است این دانش را داشته باشیم که وردپرس عکس های سایت شما را کجا ذخیره می کند . در همین رابطه برای کسب دانش بیشتر راجع به چگونگی عمل وردپرس در مواجه به دیگر محتویات سایت، لازم است تا دیگر مقالات سایت خودآموز وردپرس را هم مطالعه فرمایید.

۱۴۰۰/۰۳/۳۰

کار با وردپرس
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.