مطمئن شوید Permission فایل ها صحیح است

Permission همان جواز دسترسی پوشه ها و پرونده ها در لینوکس است. به عنوان یک اسکریپت وقتی وردپرس را روی هاست می ریزید، در اصل هر کدام از پوشه ها و پرونده ها باید یک جواز دسترس داشته باشند تا دسترسی سرویس ها و دیگر کاربران روی سرور به تک تک فایل ها و پوشه ها معلوم گردد.

مطمئن شوید Permission فایل ها صحیح است

مطمئن شوید Permission فایل ها صحیح است

اینکه جواز دسترسی یا Permission ها چطور تعیین می شوند، شاید نیاز به یک بحث تخصصی باشد. که برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می شود Permission چیست را حتماً مطالعه نمایید. اما به طور کلی فایل ها و پوشه های وردپرس هر کدام می توانند یکی از این سه حالت را داشته باشند:

  • قابل نوشتن و خواندن توسط هر شخصی به صورت عمومی باشند.
  • فایل ها تنها به واسطه وب سرور قابل خواندن باشند.
  • فایل ها تنها خواندنی هستند و امکان نوشتن روی آنها وجود ندارد.

به طور کلی وب سرور که مسئول پردازش و تحویل فایل های روی سرور است، نیاز به دسترسی نوشتن روی فایل ها را دارد. اما عموم افراد در سطح شبکه اینترنت نیازی به چنین دسترسی ندارند. نهایت نیاز آنها خواندن فایل ها است.

برخی از مواقع افراد ممکن است به شما پیشنهاد دهند که دسترسی یک پوشه یا پرونده را ۷۷۷ بگذارید. این یعنی همۀ افراد یا سرویس ها بتوانند هم بخوانند هم بنویسند! این کار بسیار خطرناک است. مگر اینکه ظرف مدت زمان محدودی، برای رفع ایرادهای احتمالی، این دسترسی داده شود که نیاز است فورا به حالت اولیه برگردد.

یک آموزش جذاب دیگه!  مخفی سازی وردپرس

بهترین Permission چیست؟

به عنوان یک نکتۀ عالی باید توجه داشته باشید عموماً فایل های روی هاست نیاز به دسترسی ۶۴۴ و پوشه ها دسترسی ۷۵۵ دارند. از طرف دیگر فایل کانفیگ وردپرس wp-‌config.php به دلیل حساسیت خیلی زیاد، باید دسترسی ۴۰۰ یا حداکثر ۴۴۰ داشته باشد. این را همیشه به خاطر داشته باشید.

Permission را چطور بررسی یا تنظیم کنیم؟

برای بررسی جواز دسترسی فایل ها و پوشه های روی هاست، باید از ابزار File Manager یا همان مدیریت پرونده در کنترل پنل فضای میزبانی استفاده کرد. مثلاً در سی پنل با وارد شدن به File Manager می توانید در موقعیتی که هستید، از طریق ستون آخر یعنی Permission اقدام به تغییر عدد جواز دسترسی فایل ها کنید و یا از همان جا ببینید که جواز دسترسی هر کدام از پوشه ها و فایل ها چیست.

پس به عنوان یک نکتۀ امنیتی، از Permission فایل ها و پوشه های روی هاست خود فراموش نکنید، که با تنظیم جواز دسترسی ضعیف، شک نکنید که سایت شما به مخاطره خواهد افتاد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.