با LiteSpeed Cache، نیازی به استفاده از افزونه کش دیگری نیست!

ممکن است که هاستی که خریداری کردید، دارای وب سرور Litespeed است. در این حالت به احتمال قوی روی وردپرس شما افزونه‌ای با نام LiteSpeed Cache به صورت خودکار نصب شده است. البته اگر هم نصب نیست، خودتان می‌توانید این کار را انجام دهید. مدیر سرور با اختیاراتی که دارد، می‌تواند روی تمامی سایت‌های وردپرس روی سرور این افزونه را نصب کند. به همین دلیل هم هست که ممکن است یک شبه متوجه شوید که افزونه LiteSpeed Cache روی وردپرس شما نصب شده. در این صورت اگر شما از افزونهٔ کش دیگری استفاده میکنید، بهتر است که آن را غیر فعال کنید. چون یک روش کش بهتر برای شما فعال شده است.

لایت اسپید نام یک نرم افزار Web Server است که به جای وب سرورهای دیگر مثل Apache اجرا می‌شود. هاستینگ‌هایی که کیفیت برای‌شان از اهمیت بالایی برخوردار است، قطعاً از LiteSpeed روی سرورهای خود استفاده می‌کنند. این کار باعث افزایش امنیت و سرعت سایت‌های روی سرور می‌شود. اگر شما هم هاستی خریداری کردید که دارای لایت اسپید است، سرویس شما از کیفیت به مراتب بالاتری برخوردار است. البته این یک قاعدهٔ همیشه صادق نیست! به این معنا که ممکن است شما هاست لایت اسپید هم تهیه کنید، اما کیفیت و سرعت لازم را نداشته باشد.

با LiteSpeed Cache، نیازی به استفاده از افزونه کش دیگری نیست

یکی از امکانات لایت اسپید، کش هوشمند و بهینه است. کش به این معنا است که فایل‌هایی که برای درخواست‌های زیادی آماده سازی می‌شوند را در یک جایی ذخیره کند، تا در مواقع بعدی که درخواستی برای دریافت آن به سرور داده شد، بدون پردازش‌های زیادی تحویل فوری صورت گیرد. این کار علاوه بر کاهش فشار به سرور، سرعت ارسال اطلاعات از سرور به Client را هم افزایش می‌دهد. در هر صورت Cache چیز خوبی است! که اگر درست از آن استفاده شود کیفیت سایت شما را بالا می‌برد.

یک آموزش جذاب دیگه!  بررسی کش مرورگر سایت با GiftOfSpeed

وقتی وب سرور لایت اسپید است، برای اینکه کش شدن صفحات سایت وردپرس و یا حتی دیگر CMS ها بهینه تر باشد، افزونه‌ای باید روی این سیستم مدیریت محتوا نصب شود که حتی دارای تنظیماتی است که مدیر سایت می‌تواند آنها را کنترل کند. مثلاً شما می‌توانید به لایت اسپید بفهمانید که کدام صفحات را کش کند و مدت زمان نگهداری آنها چقدر باشد و چطور صفحات کش شده را به بازدید کنندگان تحویل دهد.

همانطور که در جریان هستید، افزونه‌های زیادی برای وردپرس و حتی دیگر CMS ها برای فعال کردن Cache روی سایت ساخته شدند. مثلاً WP Super Cache و W3 Total Cache از جمله معروف‌ترین‌ها محسوب می‌شوند. در مواقعی که وب سرور لایت اسپید برای شما فعال است و LS Cache فعال است، شما بهتر است تنها افزونهٔ LiteSpeed Cache را فعال کنید و از امکانات این افزونه برای کش کردن محتویات سایت استفاده کنید. این کار باعث بهینه‌تر شدن سرعت سایت شما خواهد شد.

این کار یک توصیهٔ فنی محسوب می‌شود که بد نیست حتماً آن را در نظر داشته باشید. برای اینکه مطمئن شوید وب سرور شما لایت اسپید است، بهتر است با پشتیبان سایت در تماس باشید و از وی بخواهید که این موضوع را تایید کند. اگر هم که در زمان خرید به شما وعدهٔ LiteSpeed بودن وب سرور داده شده، با خیال راحت می‌توانید افزونهٔ LiteSpeed Cache را فعال نمایید و از مزایای آن استفاده کنید. البته امکان استفاده از افزونه LiteSpeed Cache بدون وب سرور لایت اسپید هم وجود دارد.

یک آموزش جذاب دیگه!  افزونه کش بخش پیشخوان وردپرس WP Admin Cache

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.