کرون جاب در وردپرس

یکی از ویژگی های مهم رایانه ها در زندگی امروزۀ ما، خودکار کردن بسیاری از فعالیت ها است. خودکار سازی به این معنا است که خیلی از فعالیت ها به صورت زمان بندی شده سر موعد مشخصی، حتی به صورت دوره ای انجام گیرد. رایانه هایی هم که سایت های اینترنتی روی آن میزبانی می شوند، دارای چنین امکانی هستند که به آن Cron Job یا کرون جاب گفته می شود. اما وردپرس جدای از آن سیستم برای خود یک سیستم زمان بندی جداگانه دارد که به آن کرون جاب در وردپرس گفته می شود. این سیستم زمان بندی برای وردپرس در خیلی از جاها کاربردی است. مثلاً در زمان انتشار نوشته های زمانبندی شده و یا بررسی برای به روز رسانی ها، Cron Job در وردپرس خیلی کاربرد دارد.

کرون جاب در وردپرس

کرون جاب در وردپرس

آیا تا به حال به این مورد دقت کرده‌اید که چطور یک نوشته سر مدت زمان خاصی که از قبل برای همان موعد زمان بندی شده است، منتشر می شود؟ یا اینکه چطور به صورت دوره ای وردپرس برای موجود بودن نسخه های جدید از هسته و یا افزونه ها و قالب ها به شما هشدار می دهد که همیشه از آخرین نسخه های آنها استفاده کنید؟

یک آموزش جذاب دیگه!  تاریخ انتشار پست وردپرس

وردپرس دارای یک سامانه به نام کرون جاب یا همان کران جاب است که در اصل یک برنامه است که با زبان PHP نوشته شده است و با Cron Job لینوکس متفاوت است. هر چند که ترفندهایی هم وجود دارد تا کرون جاب وردپرس را غیرفعال کرده و از کرون جاب سیستم عامل لینوکسِ سرور استفاده کنید. اما کرون جاب وردپرس به این صورت کار می کند که با اجرای پردازش هر صفحه از صفحات سایت که بازدید کنندگان از آن بازدید می کنند، یک فایل با نام wp-cron.php هم اجرا می شود. این فایل تمامی افعالی که تعیین شدند که باید بررسی شوند را هم اجرا می کند.

از نظر برنامه نویسی، وردپرس به توسعه دهندگان اجازۀ استفاده از این قابلیت را داده است. مثلاً افزونه هایی که برای گرفتن نسخه پشتیبان روی وردپرس نصب می شود، از Cron Job برای گرفتن نسخه پشتیبان و ارسال آن روی یک سرور دیگر استفاده می کنند. یک برنامه نویس باید از تابع WP-Cron برای به کار بردن این قابلیت استفاده کند. در مستندات وردپرس راجع به این تابع و نحوه استفاده از آن به صورت کامل توضیح داده شده است.

توسعه دهندگان وردپرس برای اینکه خیلی از میزبان های سایت های وردپرس به صورت اشتراکی هستند و شاید امکان استفاده از Cron Job خودِ سرور را ندهند، این قابلیت را تعریف کردند. هر چند که شما با یک هک کوچک می توانید کرون جاب وردپرس را غیرفعال و از کرون جاب لینوکس استفاده کنید که فشار روی سایت را به شدت کاهش می دهد. با آموزش های دیگر سایت WPTutorial.ir همراه باشید تا با ترفندهای بیشتری از Cron Jobs ها در وردپرس شما را آشنا کنیم.

یک آموزش جذاب دیگه!  مدیریت جامع نوشته های زمان بندی شده با Editorial Calendar

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.