افزونه BuddyPress چیست ؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کردید که چطور می‌توان روی وردپرس یک سایت مثل فیس بوک یا توییتر راه‌اندازی کرد؟ منظور من این است که چطور می‌توان یک شبکهٔ اجتماعی روی وردپرس ساخت؟ طبیعتاً باید افزونه ای برای وردپرس وجود داشته باشید که بتواند یک چنین کاری را برای ما انجام دهد! اما در میان تعداد زیادی افزونهٔ شبکه ساز وردپرس، یکی از آنها حرف های زیادی برای گفتن دارد و اسم این افزونه BuddyPress است. کارایی این افزونه بسیار گسترده است. به طوری که به نوعی می توان آن را یک ابرافزونه نام برد. حالا در ادامه راجع به آن بیشتر توضیح می دهم.

افزونه BuddyPress چیست

افزونه BuddyPress چیست ؟

برخی از افزونه های وردپرس ممکن است باعث گردهم آمدن جمع کثیری از افراد روی سایت شما شوند. این افزونه ها همان افزونه های شبکهٔ اجتماعی وردپرس هستند. ایجاد ارتباط بین افراد مختلف به واسطهٔ پیام خصوصی، شرکت در گروه های مجازی، ارسال محتوا و همچنین دنبال کردن همدیگر از مهم ترین کارکردهای این دست افزونه ها است. BuddyPress سردم‌دار این دست افزونه ها است.

کارایی هایی BuddyPress

کار مهمی که BuddyPress روی وردپرس انجام می دهد، ساخت یک پروفایل برای هر کاربری است که در سایت ثبت نام می کند. پس باید ثبت نام روی وردپرس فعال باشد. اگر هم فعال نباشد، مدیر کل قادر است یکی یکی کاربران را به سایت اضافه کند که چندان مرسوم نیست. پروفایل یا نمایه ای که برای هر فرد ساخته می شود، در اصل همان حساب کاربری‌ای است که کاربر با ورود به آن حالا می تواند از خدمات سایت استفاده کند. این خدمات شامل موارد زیر هستند:

 • قابلیت ساخت و به روز رسانی پروفایل کاربری با اطلاعات دلخواه
 • امکان دوست شدن و دنبال کردن افراد دیگر روی شبکه
 • امکان ارسال پیام خصوصی به دیگر کاربران سایت
 • امکان دنبال کردن جریان های فعالیت افراد
 • امکان ساخت وبلاگ برای هر کاربر
 • امکان مشارکت کاربر در بحث های انجمنی
یک آموزش جذاب دیگه!  افزودن ابزار دنبال کردن در یوتیوب در وردپرس

بعد از نصب این افزونه، برخی از امکانات آن فعال است که به آنها کامپوننت (Component) گفته می شود. اما برخی دیگر را باید خودتان فعال کنید. بعد از فعال سازی افزونه، مراحل کار به شما نشان داده خواهد شد و باید آنها را انجام دهید.

صفحه تنظیمات BuddyPress

صفحه تنظیمات BuddyPress

قابلیت های BuddyPress

برای اینکه بیشتر با افزونهٔ BuddyPress آشنا شوید، به برخی از مهم ترین قابلیت های این افزونه اشاره ای کردیم.

 • BuddyPress یک افزونهٔ پیچیده است که روی وردپرس تک سایته و چند سایته به راحتی نصب می شود.
 • BuddyPress یک شبکه اجتماعی است که روی وردپرس برپاسازی می شود و می تواند سایتی مثل فیس‌بوک را ایجاد و راه اندازی کند.
 • BuddyPress در ارتباط با هستهٔ وردپرس امکان انتشار محتوا را برای تک تک کاربران به روش های مختلف فراهم می کند.
 • BuddyPress برای افزایش قابلیت‌هایش همه افزونه دارد! یعنی حتی بیشتر از امکانات فعلی بادی‌پرس می‌توان قابلیت به آن افزود که این کار به وسیلهٔ افزونه های بیشتر انجام می پذیرد. حتی هر افزونهٔ دیگر وردپرس هم روی سایت شما به خوبی کار خواهند کرد و با بادی پرس سازگاری کامل دارند.
 • BuddyPress با پوسته های وردپرس هم هماهنگ است. حتی با همین پوستهٔ فعلی سایت شما هم کار می کند. اما شاید لازم باشد تا از یک پوستهٔ اختصاصی که برای BuddyPress توسعه داده شده است استفاده کنید. یا همین قالب فعلی تان را برای بادی پرس بهینه کنید.

BuddyPress روی وردپرس چند سایته

افزونه BuddyPress را هم می توانید روی وردپرس تک سایته نصب کنید. هم قادرید روی وردپرس شبکه از آن بهره برداری کنید. البته در وردپرس چند سایته یا وردپرس شبکه یک سری مزیت هایی در کار است که روی وردپرس تک سایته نیست. در وردپرس شبکه BuddyPress امکان ساخت یک وبلاگ برای هر کاربر را هم می‌دهد. بدین ترتیب کاربران سایت در تولید محتوای شبکهٔ شما همکاری خواهند داشت.

یک آموزش جذاب دیگه!  افزونه دیدگاه حرفه ای وردپرس

زمانی که بادی پرس روی وردپرس شبکه نصب می‌شود، امکان سفارشی سازی آن برای اجرا شدن روی قسمت‌های خاصی از شبکه وجود دارد.

 • می توان تنها روی یک سایت آن را فعال کرد که به صورت جدا BuddyPress روی همان سایت کار کند.
 • می توان روی کل شبکه آن را فعال کرد که در این صورت به صورت یکپارچه تمامی کاربران روی شبکه را می تواند به هم متصل کند.
 • می توان حالت MultiBlog را فعال کرد که امکان نمایش محتوای BuddyPress روی تک تک سایت های شبکه با استفاده از داده های مرکزی یکسان را فراهم نمود.
 • حتی می توان سفارشی سازی را با استفاده از افزونه های قرنطینه سازی بیشتر از این هم کرد که تنها روی بخشی از شبکه بادی پرس قادر به انجام کارهایی باشد.
سایت رسمی BuddyPress

سایت رسمی BuddyPress

جمع بندی

پس دیدیم که BuddyPress چطور می توانست در تبدیل سایت وردپرسی ما به یک شبکهٔ اجتماعی موثر باشد. اگر محصول یا خدماتی را ارائه می کنید که می خواهید کاربران و مصرف کنندگان پیرامون آن با هم مباحثه کنند یا می خواهید افراد مختلف با علاقه مندی های یکسان را کنار یکدیگر جمع کنید تا با هم ارتباط مجازی داشته باشند، افزونه BuddyPress در خدمت شماست. این افزونه رایگان امکان توسعه پذیری هم دارد. به طوری که حتی خود شما قادر به نوشتن افزونه برای آن هستید. مستندات کاملی برای توسعه دهندگان وردپرس در نظر گرفته شده است که در سایت buddypress.org موجود است. در قسمت های دیگر سایت WPTutorial.ir راجع به آموزش جامع BuddyPress خواهیم نوشت.

1 دیدگاه برای “افزونه BuddyPress چیست ؟”

 1. خانم گل گفت:

  سلام اگر امکانش هست فیلم اموزشیش رو هم بذارید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.