Apache یا LiteSpeed ؟ کدام وب سرور؟

انتخاب بین دو وسیله، مسیر یا ابزار مشابه همیشه جزء دغدغه‌های افرادی است که باید تصمیم گیری کنند. انتخاب بین دو نرم افزار مشابه هم همین گونه است. نرم افزاری که در اینجا مورد بحث ماست، وب سرور است که دارای انواع متنوعی است. اما موارد بحث ما در اینجا Apache و LiteSpeed است. این دو به راحتی می‌توانند به جای یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند و با در نظر گرفتن مزایا و معایت هر کدام برای ما می‌توانند انتخاب وب‌سرور روی سرور میزبانی سایت باشد.

Apache یا LiteSpeed

به احتمال زیاد این آپاچی است که انتخاب اجباری اول برای همهٔ ما بوده است. حالا چه به عنوان مدیر سرور که قصد انتخاب یک وب سرور برای میزبانی سایت‌های‌مان داریم. چه به عنوان یک وبمستر که قصد خرید هاست داریم و می‌خواهیم بدانیم که کدام وبسرور مناسب کار ماست. اما اگر تجربهٔ کار کردن با لایت اسپید را هم داشته باشید، حالا بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید که کدامیک برای شما بهتر است.

اگر به تنظیمات و پیکربندی این دو نرم افزار کاری نداشته باشیم، قطعاً آنهایی که از لایت اسپید استفاده می‌کنند، اعلام می‌کنند که تجربهٔ سرعت بسیار بالاتری را نسبت به آپاچی داشتند. اما برخی اعتقاد دارند که اگر آپاچی را هم به درستی پیکربندی کنیم، می‌تواند تا حدودی بهره وری همان لایت اسپید را هم برای ما داشته باشد. این در حالی است که برای این کار حتماً نیاز است مدیر سرور باشیم تا به تنظیمات وب سرورها دسترسی داشته باشیم. اما اگر یک کاربر عادی باشیم که تنها یک فضای میزبانی ساده به ما تحویل داده شده، کار زیادی از نظر تنظیماتی از دست ما ساخته نیست.

یک آموزش جذاب دیگه!  چطور از وب سرور یک سایت مطلع شویم ؟

لایت اسپید به علت استفاده از فناوری خاصی که خودش آن را توسعه داده است، در بررسی‌هایی که انجام داده است، برتری‌اش را به اثبات رسانده است. در مواقعی که سرور زیر بار شدید از نظر ترافیک است، این لایت اسپید است که عملکرد بهتری را نشان می‌دهد. این را در عمل می‌توان دید. در صورتی که روی آپاچی ممکن است روی سرورهای ضعیف به دقیقه نکشد که حتی کل سرور Down شود و این داستان تلخی است. البته همان لایت اسپید را هم باید بتواند در شرایط بحرانی به نحوی تنظیم کرد که جلوی این حملات را تا حد زیاد بگیرد.

اما حالا می رویم به سراغ هزینه‌ها. آپاچی رایگان است. پس خیلی راحت می‌توان فهمید که برای استفاده از آپاچی هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنیم و هزینه‌های‌مان پایین خواهد آمد. اما لایت اسپید جزء گران‌ترین نرم افزارهای جهان است! پس اگر هاست خریداری می‌کنید، با خرید هاست لایت اسپید هزینهٔ بیشتری پرداخت خواهید کرد. اگر هم مدیر سرور هستید، برای استفاده از لایت اسپید باید لایسنس آن را خریداری کنید. البته استفاده از لایسنس های اشتراکی راهکاری برای کاهش هزینه‌ها است. ولی باز هم هزینه‌ای به شما تحمیل خواهد شد.

با این توضیحات امیدوارم که توانسته باشم تا حد زیادی در انتخاب بین Apache یا LiteSpeed شما را راهنمایی کرده باشم. بقیه گام‌ها را باید با مطالعهٔ مستندات هر کدام از این دو نرم افزار طی کنید و ببینید که هر کدام چطور تنظیم می‌شود و کدام یک چه ویژگی‌های فنی‌ای دارد که آن یکی دیگر ندارد، یا به صورت ضعیف‌تر دارد.

یک آموزش جذاب دیگه!  کد htaccess برای HTTPS

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.