رتبه الکسا چیست ؟

رتبه بندی سایت ها کاری است که از هر کسی بر نخواهد آمد! این کار باید توسط رایانه های قدرتمندی صورت بگیرد که تقریباً تمامی صفحات سایت های جهان را بررسی کنند و آنها را با معیارهایی که در نظر دارد دسته بندی نماید. این سرویس ها باید توسط شرکت های معروفی راه اندازی شوند چون هزینه زیادی را شامل می شود. یکی از این سرویس ها Alexa نام دارد که توسط شرکتی با همین نام ساخته شده است. این سرویس تمامی سایت های اینترنتی را بر اساس میزان بازدیدی که دارند، دسته بندی می کند و به آنها یک امتیاز می دهد. این امتیاز هر چقدر به عدد ۱ نزدیک تر باشد، بهتر است. بیشترین عدد آن هم، بسته به تعداد کل سایت های موجود در اینترنت است. چون هر سایت باید یک عدد در این سیستم داشته باشد که سایت دیگری نیست که همان عدد یا رتبه را داشته باشد.

رتبه الکسا چیست

رتبه الکسا چیست ؟

رتبه بندی هر سایت هم ممکن است تغییر کند و این طور نیست که اگر یک سایت رتبه ای را گرفت، تا همیشه آن رتبه برای همان سایت باقی بماند. همین که رقبای آن و سایت های دیگر بازدیدشان بالا یا پایین رود، یا همین بلا بر سر همان سایت بیاید، رتبه الکسای سایت تغییر می‌کند.

همانطور که گفته شد، معیار اصلی رتبه بندی الکسا میزان بازدید یک سایت است. پس هر چقدر که بازدید یک سایت بالاتر باشد، رتبۀ الکسای بهتری خواهد داشت، پس به عدد ۱ نزدیک تر است. البته این تمام ماجرا نیست. الکسا اطلاعات بازدید هر سایتی را توسط نوار ابزارش جمع آوری می کند. این نوار ابزار باید روی مرورگر کاربران اینترنتی نصب شده باشد و افراد با بازدید از هر سایتی، اطلاعاتی را به سرورهای الکسا ارسال می کنند. حالا الکسا می تواند بفهمد که از آن سایت چقدر بازدید صورت گرفته است.

یک آموزش جذاب دیگه!  الکسا چگونه کار می کند ؟

این سیستم در کنار محبوبیتی که در سطح جهان و در ایران دارد، یک عیب بزرگ هم دارد و آن این است که؛ اگر افرادی از یک سایت بازدید کنند و نوار ابزار الکسا روی مرورگر آنها نصب نشده باشد، امتیازی برای الکسای آن سایت محسوب نخواهد شد. پس شما به عنوان مدیر سایت، اگر خواسته باشید الکسای خوبی را برای سایت خود رقم بزنید، باید از کاربران سایت بخواهید که نوار ابزار الکسا را نصب کنند. حالا می توان فهمید که چرا سایت های معروف مثل سایت های دانلود نرم افزار، همیشه یک پیشنهاد در تمامی صفحات خود داشتند و آن این بود که نوار ابزار اختصاصی شان را نصب کنید. آن نوار ابزار، در اصل همان نوار ابزار الکسا است که در کنار جمع آوری اطلاعات و نمایش الکسای هر سایت به کاربر سایت، چند تا لینک هم به قسمت های پر کاربرد سایت مورد نظر داشتند.

حالا این عیب بزرگ، باعث شده که خیلی ها به هک کردن و دستکاری رتبۀ سایت خود اقدام کنند. یعنی چه با افراد و چه با نرم افزار با نوار ابزار الکسا از یک سایت به میزان زیادی بازدید صورت می پذیرد تا الکسای سایت کم و کمتر گردد. البته عیب این روش هک کردن الکسا این است که اگر بعد از مدتی که از این روش دست برداشته شود، مجدد الکسا به حالت اول، یعنی بدتر خواهد شد و این موضوع از طریق نمودار الکسای سایت که از طریق سایت alexa.com قابل دسترس است کاملاً مشخص می باشد.

یک آموزش جذاب دیگه!  چرا رتبه الکسا سایت مهم است ؟

چطور الکسای سایت را به دست آوریم؟

طبق این توضیحات، رتبه الکسای هر سایتی برای همگان مشخص است. از بهترین روش برای دیدن رتبۀ الکسای یک سایت، نصب نوار ابزار الکسا روی مرورگرتان است که راجع به آن توضیحات خوبی داده شد. برای این کار به سایت alexa.com رفته و به بخش Toolbar آن مراجعه کنید.

روش بعدی هم مراجعه مستقیم به سایت alexa.com است که باید نشانی یک سایت را در جعبه ای که برای همین کار تعبیه شده است وارد کرده و روی Search کلیک نمایید. حالا باید صبر کنید تا نتیجه مورد نظر ظاهر گردد. اطلاعات تقریباً کامل راجع به رتبه الکسای آن سایت روی صفحه مرورگر شما نقش خواهد بست.

جمع بندی

پس با توجه به این توضیحات، به نظر می آید که به عنوان مدیر یک سایت و یا حتی کسی که می خواهد مثلاً سفارش یک تبلیغ را به یک سایت بدهد، باید بدانید که رتبه الکسای یک سایت چطور به دست می آید و طبق آن سایت را بررسی کنیم و تصمیم گیری نماییم. به عنوان مدیر سایت اینکه بدانیم رتبه الکسای سایت ما چند است، کمک زیادی به رقابت مناسب با رقبای مان می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.