۹ افسانه اشتباه درباره وردپرس

در حالی که وردپرس به یک سازندۀ سایت قدرتمند در جهان تبدیل شده است، اما اطلاعات اشتباهی راجع به آن وجود دارد که باعث سردرگمی هر چه بیشتر افراد تازه کار می شود، که نتیجۀ آن انتخاب اشتباه سیستم مدیریت محتوا توسط آنهاست. در این مقاله ما به این افسانه ها یا همان اطلاعات غلط راجع به وردپرس می پردازیم و به شما خواهیم گفت که چرا آنها اشتباه هستند.

9 افسانه اشتباه درباره وردپرس

9 افسانه اشتباه درباره وردپرس

نکته: وقتی ما از وردپرس صحبت می کنیم، منظورمان همان اسکریپت راه اندازی سایت روی هاست شخصی است. نه آن سایت وردپرس دات کام که برای ساخت وبلاگ استفاده می شود.

۱- وردپرس فقط مخصوص وبلاگ نویسی است

یکی از اشتباهاتی که راجع به وردپرس وجود دارد این است که گفته می شود با وردپرس تنها می توان وبلاگ ساخت و وبلاگ نویسی کرد. این اشتباه است! قبل از اینکه ادامه توضیحات را به شما بدهم، بد نیست که نیم نگاهی به مقاله سایت هایی که با وردپرس ساخته شده اند بیاندازید و ببینید که با این اسکریپت چه سایت های معروفی راه اندازی شدند.

در بین همین سایت های فارسی زبان هم، تقریباً بیش از نیمی از آنهایی که پر بازدید هستند، با وردپرس ساخته شدند. تمامی سایت های دانلودی با وردپرس ساخته شدند. تمامی سایت های مجله ای و علمی-کامپیوتری با وردپرس راه اندازی شدند. همین دلیل کافی است که بدانید وردپرس نه تنها برای امر وبلاگ نویسی، بلکه برای راه اندازی هر نوع سایتی مناسب است. البته شاید برای راه اندازی برخی ها مقرون به صرفه نباشد و راهکارهای بهتری هم وجود داشته باشد.

به غیر از وبلاگ، فروشگاه، شبکه اجتماعی و سایت های کاربر محور هم می توان با وردپرس ساخت. برای هر کاری هم افزونه ای وجود دارد که استفاده از آن رایگان و عالی است.

۲- وردپرس امن نیست

یکی دیگر از افسانه های خیالی راجع به وردپرس این است که گفته می شود وردپرس امن نیست. این یک حرف کاملاً بی پشتوانه است. شاید این حرف را از روی بررسی تعداد سایت هایی که هک می شوند می زنند که در بین آنها، آنهایی که با وردپرس ساخته شدند بیشتر هستند. خوب این یک امر کاملاً طبیعی است که وقتی از یک سیستم بیشتر استفاده می شود، نقاط ضعف آن هم بیشتر دیده می شود.

بیشتر وردپرس هایی هم که هک می شوند، به دلیل سهل انگاری خودِ مدیر سایت است. با گذاشتن اندکی زمان می توان وردپرس را تا حد زیادی امن کرد. برای این امر کافی است مقالات بحث امنیت وردپرس سایت ما را بخوانید و به آنها عمل کنید.

افزونه ها و راهکارهای بسیار زیادی برای بالا بردن امنیت وردپرس وجود دارد که در سرتاسر اینترنت و در منابع آموزشی زیادی راجع به آنها بحث شده است.

یک آموزش جذاب دیگه!  چطور از وردپرس استفاده کنیم ؟

۳- وردپرس تجارت الکترونیک را پشتیبانی نمی کند

فقط کافی است در اینترنت جستجو کنید و ببینید که قوی ترین افزونه برای ساخت فروشگاه اینترنتی مربوط به کدام CMS است؛ بله، ووکامرس. این افزونه در نتایج جستجوی گوگل موارد زیادی را به خود اختصاص می دهد. پس با وردپرس شما می توانید هر نوع سایت فروشگاهی را با هر نوع درگاه اینترنتی برای دریافت پول از مشتری راه اندازی کنید.

ما راجع به ساخت فروشگاه با وردپرس آموزش های زیادی تولید کردیم. به طوری که با یک جستجوی ساده می بینید که هر نوع ایده ای که داشته باشید، در منابع آموزشی ما پشتیبانی شده است. شما وردپرس و افزونه های آن در کمترین زمان و بدون هزینۀ زیادی می توان فروشگاه اینترنتی ساخت و از آن کسب درآمد کرد.

۴- آینده وردپرس نامعلوم است

وردپرس رایگان و باز متن است. یعنی همگان می توانند از آن به رایگان استفاده کنند و کدهای آن را دیده و در توسعۀ آن مشارکت کنند. خیلی ها که نمی دانند نرم افزارهای باز متن چطور کار می کنند، می گویند که وردپرس آینده ندارد! این حرف درست نیست. افراد زیادی منافع شان به توسعه وردپرس گره خورده است و سعی می کنند آن را هر روز بهتر از دیروز کنند.

وردپرس توسط یک نفر توسعه داده نمی شود. بلکه هزاران نفر در سرتاسر جهان هستند که آن را بهبود می دهند و عیب های آن را برطرف می کنند. بعد این من و شما هستیم که از نتیجه آن استفاده می کنیم.

۵- پشتیبانی خیلی محدودی برای وردپرس وجود دارد

دیگر نمی خواهیم راجع به این افسانه زیاد صحبت کنم. منابع آموزشی و انجمن های اینترنتی زیادی برای وردپرس وجود دارد که در رابطه با دیگر سیستم های مدیریت محتوا اصلاً وجود ندارد. حتی شرکت های تجاری زیادی هستند که بعد از ساخت سایت تان به شما پشتیبانی می دهند. یعنی حتی شرکت های تجاری هم به سمت پشتیبانی وردپرس شتافته اند.

همانطور که گفته شد انجمن وردپرس شامل یک یا چند نفر نیست. شامل شرکت های انتفاعی و غیر انتفاعی و اشخاص حقیقی و حقوقی ای است که آن را به جلو می برند.

از طرف دیگر سایت های آموزشی اختصاصی زیادی راجع به وردپرس وجود دارد که یکی از آنها مرجع آموزش وردپرس WPTutorial.ir است. همینک در حال مطالعه یکی از مقالات آن هستید.

۶- به دلیل رایگان بودن وردپرس، کیفیت مطلوبی ندارد

درست است وردپرس رایگان است. اما بنا به دلایلی که در بالا گفته شد، وردپرس توسط هزاران نفر در سرتاسر جهان توسعه داده می شود. پس به اندازه کافی هستند کسانی که روی آن کار کنند. پس کیفیت لازم را برای ساخت سایت دارد.

یک آموزش جذاب دیگه!  معایب و مزایای وردپرس

گواه دیگر همان سایت های معروفی هستند که با وردپرس ساخته شدند و شما می توانید ببینید که آن سایت ها چه کمبودی دارند که به وردپرس نسبت داده می شود!

۷- همه سایت های وردپرس شبیه به همدیگر هستند

شاید یکی دیگر از افسانه های مضحک راجع به وردپرس همین باشد که همه سایت هایی که با وردپرس ساخته شدند شبیه به یکدیگر هستند. این چنین نیست. وردپرس دارای قالب ها یا پوسته های فراوانی است که خیلی از آنها رایگان هستند و برخی از آنها هم که توسط مارکت های وردپرسی ارائه می شوند، در قبال دریافت هزینه آن، پوسته را به همراه پشتیبانی به کاربر می فروشند. شما هم میتوانید از یکی از روش های مذکور برای ساخت یک سایت با ظاهری متفاوت استفاده کنید.

علاوه بر آن مستندات و توابع وردپرس امکان ساخت یک قالب اختصاصی را هم به شما می دهد. پس ظاهر سایت تان را خودتان می توانید ساخته و مشخص کنید.

۸- وردپرس برای تازه کارها است

یکی دیگر از موضوعاتی که عمدتا توسط افراد بی اطلاع به وردپرس نسبت داده می شود این است که می گویند وردپرس برای تازه کارها است. این در صورتی است که وردپرس طوری ساخته شده است که هم تازه کارها و هم حرفه ای ها بتوانند از آن بهره برداری کنند.

به عبارتی دیگر درست است که تازه کارها هم می توانند از وردپرس مثل حرفه ای ها استفاده کنند. اما این دلیل بر مبتدیانه بودن طراحی وردپرس نیست. بلکه به دلیل حرفه ای بودن وردپرس است؛ یعنی طوری طراحی شده است که همه بتوانند از آن استفاده کنند. یک رابط کاربری حرفه ای و ساده که برای این منظور هدف‌گذاری شده است.

۹- وردپرس برای سایت های پر بازدید مناسب نیست

این افسانه هم توسط توسعه دهندگان دیگر سیستم ها شایعه شده که وردپرس برای سایت های پر بازدید مناسب نیست. این در حالی است که حتی اگر سایت شما با بازدید زیادی مواجه گردد، حتی می توانید با افزونه های بهبود سرعت سایت، سرعت سایت تان را حتی نسبت به دیگر سیستم های مدیریت محتوا بهبود متمایزتری بدهید.

منابع آموزشی زیادی راجع به این بحث، یعنی افزایش سرعت سایت، نوشته شده است که به شما طریقه بهبود بازدهی سایت از جنبۀ بهبود سرعت بارگذاری سایت و کم کردن فشار به سرور را آموزش می دهند. در سایت ما هم این آموزش ها موجودند. در سایت جستجو کنید.

جمع بندی

پس ما در این مقاله شما را با ۹ تا از مهم ترین افسانه های اشتباه راجع به وردپرس آشنا کردیم و دلایل کافی و مناسبی را آوردیم که چرا این افسانه ها در رابطه با وردپرس صحیح نیستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.