اسکریپت چیست ؟

اینکه چرا می خواهیم تعریفی از اسکریپت ارائه دهیم، به این دلیل است که وردپرس هم یک اسکریپت است و برای اینکه بتوان درک مقدماتی و کاملی از وردپرس داشت باید بدانید که اسکریپت چیست . به طور خلاصه اسکریپت یک یا چند فایل از کدهای یک زبان برنامه نویسی خاص است که ما به رایانه می دهیم تا آنها را برای ما اجرا کند. اما تنها یک دسته از زبان های برنامه نویسی هستند که اگر برنامه ای با آنها زبان ها نوشته شوند، به آنها عبارت اسکریپت تعلق می گیرد.

اسکریپت چیست

اسکریپت چیست ؟

در دنیای رایانه ها اگر خواسته باشیم عملی را به رایانه ای بسپاریم که برای ما انجام دهد، باید برنامۀ آن را بنویسیم. نوشتن یک برنامۀ رایانه ای با استفاده از یک زبان برنامه نویسی قابل انجام است. زبان های برنامه نویسی مختلف وجود دارند که هر کدام به سبب مزیت ها و معایبی که دارند، برای اهداف و جاهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. مثلاً فرض کنید یک سایت اینترنتی که می تواند یک برنامۀ رایانه ای باشد، باید از یک زبان برنامه نویسی استفاده شود که آن زبان با زبانِ یک برنامه ای که روی ویندوز اجرا می شود متفاوت است.

حالا بر اساس نوع اجرای کدهای یک برنامه توسط مفسر، برخی از زبان های نویسی هستند که اگر با آنها برنامه ای را بنویسید به آنها اسکریپت می گویند. این دست از زبان های برنامه نویسی زبان هایی است که در زمان اجرا تبدیل به کدهایی می شوند که کامپیوتر آنها را درک می کند. در صورتی که دیگر زبان های برنامه نویسی یک بار اول باید کامپایل (تفسیر برای کامپیوتر) شوند و بعد از آن اجرا گردد.

یک آموزش جذاب دیگه!  فهرست ناوبری وردپرس چیست؟

هر دو دست از این زبان ها برای خود دارای مزایا و معایبی هستند. ولی باید بدانید که اسکریپت ها هر بار که اجرا می شوند در همان لحظه به زبان ماشین تبدیل شده و کامپیوتر آنها را اجرا می کنند. به عبارتی دیگر اسکریپت ها احتیاج به کامپایل ندارند.

اگر با استفاده از گوگل عبارت اسکریپت را جستجو کنید، حتماً با اسکریپت های ریز و درشت، رایگان و پولی مواجه می شوید که هر کدام کاربردی دارند. اما بیشتر این اسکریپت ها برای راه اندازی یک سرویس مبتنی بر وب و همچنین نوعی از سایت اینترنتی به کار می روند. یکی از این اسکریپت ها که هم رایگان است و هم قدرتمند، وردپرس نام دارد. وردپرس یک اسکریپت برای راه اندازی سایت اینترنتی است که با زبان برنامه نویسی PHP نوشته شده است. PHP از زبان های برنامه نویسی ای است که اگر برنامه ای با آن نوشته شود، به آن برنامه عبارت اسکریپت تعلق می گیرد.

۱۳۹۶/۰۵/۲۵

کار با وردپرس
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.