پیش نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری ووکامرس

هر نرم افزاری نیازمند یک مجموعه پیش نیازهایی است که حتماً باید روی محیطی که قصد اجرا شدنش هست موجود باشند. خود وردپرس از حداقل‌های سخت افزاری و نرم افزاری پشتیبانی می‌کند و روی ضعیف‌ترین فضاهای میزبانی هم می‌توان آن را نصب کرد. البته که برای عملکرد بهتر حتماً می‌بایستی بیشتر از حداقل‌ها تدارک دید تا با مشکلات ناخواسته‌ای مواجه نشویم. حالا اگر خواسته باشید از ووکامرس روی وردپرس برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی استفاده کنیم، این پیش نیازها کمی بیشتر هم خواهد شد! چون ووکامرس کمی سنگین است و باید حتماً به این پیش نیازها دقت کنیم.

پیش نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری ووکامرس

معمولاً پیش نیازها را به دو دستهٔ سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم می‌کنند. از پیش نیازهای سخت افزاری می‌توان به میزان RAM و پردازنده و این قبیل موارد اشاره کرد. اما پیش نیازهای نرم افزاری از نظر تعداد بیشتر هستند و ملاحظات بیشتری هم دارند. مثلاً اینکه نسخهٔ PHP و یا پایگاه دادهٔ MySQL چه باید باشد و یا چه افزونه‌هایی روی PHP باید وجود داشته باشند، این موارد مربوط به پیش نیازهای نرم افزاری است.

مهم‌ترین پیش نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری برای نصب ووکامرس شامل موارد زیر می‌گردد:

  • PHP Memory Limit یا میزان محدودیت حافظه برای PHP باید ۶۴MB باشد. البته این حداقل مورد نیاز برای اجرای ووکامرس است. پیشنهاد می‌شود حتماً RAM بیش از ۱۲۸MB تنظیم گردد.
  • نسخهٔ MySQL 5.6 یا بالاتر
  • نسخهٔ PHP 5.6 یا بالاتر
  • WooCommerce 2.5 نیازمند WordPress 4.1 به بالا است.
  • WooCommerce 2.6 نیازمند WordPress 4.4 به بالا است.

دقت داشته باشید که وقتی ما از حداقل‌ها صحبت می‌کنیم، منظور کمترین میزان منابعی است که ووکامرس یا هر نرم افزاری دیگری بتواند اولیه‌ترین فعالیت‌های خودش را انجام دهد، بدون اینکه مشکلی داشته باشد. اما وقتی محیط عملیاتی را در نظر بگیریم، این حداقل‌ها معمولاً جوابگو نخواهند بود! ما باید بیشتر از این میزان منابع را تهیه کنیم. چرا که با افزایش فشار روی نرم افزار، قطعاً مشکلاتی پدیدار خواهند شد که مربوط به همین منابع سخت افزاری و نرم افزاری است.

به غیر از منابع اصلی مورد نیاز برای نصب ووکامرس، می‌توان به منابع نرم افزاری زیر هم اشاره کرد:

  • CURL مورد نیاز برخی از درگاه های بانکی است.
  • گواهینامه امنیتی SSL که باعث می‌شود صفحات سایت مخصوصاً صفحهٔ پرداخت با https باز شود.
  • پشتیبانی از SOAP برای برخی از افزونه‌های ووکامرس
  • پشتیبانی از mbstring برای سایت‌هایی که دارای زبانی به غیر از انگلیسی هستند.
  • پشتیبانی از mod_rewrite روی Apache یا افزونه‌های مشابه برای وب سرورهای دیگر، به جهت تولید نشانی‌های اینترنتی خوانا

در مواقعی شاید با مهیا نبودن موارد بالا، ووکامرس شما هم کار کند. ولی حتماً از مزیت‌هایی که این نرم افزارها برای شما می‌تواند داشته باشند، محروم خواهید ماند. امروزه بیشتر هاست‌های لینوکسی که به فروش می‌رسند دارای یک چنین مواردی هستند و نیازی نیست نگران آنها بود.

برخی از اوقات با وجود اینکه هاست شما دارای ظرفیتی برای استفاده از منابع مورد نیاز ووکامرس می‌باشد، اما با انجام تنظیماتی باید آنها را فعال کنید. مثلا ممکن است نسخهٔ پیش فرض هاست شما PHP 5.6 باشد که اصلاً توصیه نمی‌شود از این نسخه استفاده کنید. پس باید آن را به یک نسخهٔ بالاتر ارتقاء دهید. در کنترل پنل‌هایی مثل سی پنل و یا دایرکت ادمین بخشی با عنوان MultiPHP Manager و یا PHP Selctor وجود دارد که باید از آنجا اقدام به تغییر نسخهٔ PHP خود کنید. برای دیگر موارد نرم افزاری هم ممکن است بدین صورت باشد.

۱۳۹۹/۱۱/۲۶

آموزش ووکامرس
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.