PHP چیست و کاربرد آن ؟

به عبارتی خیلی ساده PHP یک نرم افزار است که روی یک رایانه مثل هر نرم افزار دیگری نصب می‌شود. کار این نرم افزار پردازش کدهایی است که به همین زبان نوشته شده است. یعنی یک مجموعه قواعدی برای نوشتن کدهای PHP تعیین شده و به صورت یک قانون برای همهٔ برنامه نویسان PHP در نظر گرفته شده، تا نرم افزار اصلی PHP بتواند این کدها را بخواند و اجرای‌شان کند. نتیجهٔ اجرای این کدها انجام یک سری وظایف است که مثلاً می‌تواند نمایش یک صفحه وب برای بازدید کنندگان سایت یا ارسال یک ایمیل به یک صندوق ایمیل باشد.

PHP چیست؟

PHP که شامل موتور اصلی (همان نرم افزار اصلی PHP) و قواعد برنامه نویسی (همان زبان PHP) می‌باشد، بیشتر برای توسعه و ساخت سایت‌های اینترنتی پویا ایجاد شده است. به این معنا که اگر کسی خواسته باشید یک سایت پویا راه‌اندازی کند، یکی از انتخاب‌های آن PHP است. منظور از پویا بودن سایت، این است که سایت می‌تواند بسته به نوع بازدید کننده و درخواست وی، محتوای متفاوتی را به افراد نمایش دهد. بر همین اساس مزیت اصلی وب که همان تحویل محتوای سفارشی به بازدید کنندگان مختلف است، محقق می‌گردد.

PHP چیست و کاربرد آن

حالا اجازه دهید کمی بیشتر وارد جزئیات کار شویم. موتور اصلی PHP که همان نرم افزار اصلی آن است، معمولاً روی سیستم عامل لینوکس نصب می‌شود. هر چند که روی ویندوز و حتی رایانه‌ی شخصی هم می‌توان آن را نصب کرد. ولی رایانه‌ای که باید مد نظر قرار گیرد، سروری است که روی آن سیستم عامل لینوکس نصب شده است. به این خاطر که PHP روی رایانه‌های لینوکس بهینه‌تر کار می‌کند.

یک آموزش جذاب دیگه!  توسعه دهنده وردپرس کیست ؟

حال که موتور اصلی PHP روی سرور لینوکس نصب شد، ما باید یک برنامهٔ PHP بنویسیم که همانا می‌تواند یک یا چند سند با پسوند php باشد. این سند باید روی فضای میزبانی، جایی که وب سرور بتواند به آن دسترسی داشته باشد قرار گرفته و موتور PHP آن کدها را پردازش نماید. مثل کد زیر را در نظر بگیرید.

<?php echo 'hello web!'; ?>

این کد می‌تواند درون یک سند با هر نامی و البته پسوند php جای گرفته و با اجرا کردن آن درون مرورگر اینترنتی، محتوای hello web! را به بازدید کننده نشان می‌دهد. این تنها یکی از ساده‌ترین توابع زبان PHP است که در کنار صدها تابع دیگر، امکان نوشتن یک برنامهٔ مفید و کاربردی را به ما می‌دهد. برنامه نویسان کارشان این است که از قواعد PHP استفاده کنند و موتور PHP آن را پردازش کند نتیجه را به مرورگر بازدید کننده نمایش دهد.

PHP و پایگاه داده

نکتهٔ جالب PHP مثل هر زبان برنامه نویسی دیگر این است که حتی می‌تواند از پایگاه داده هم استفاده کند. یعنی اطلاعات متنی را با ساختاری کاملاً منظم درون جدول‌هایی ذخیره کند که بعداً بتواند از این داده‌ها برای انجام کار خاصی استفاده کند. مثلا فرض کنید یک سایت می‌خواهید بسازید که افراد می‌تواند در آن عضو شوند. اطلاعات هر عضو، از قبیل نام، نام خانوادگی، محل سکونت، ایمیل و رمز عبور را می‌توان درون یک جدول از پایگاه داده ذخیره کرد و بعداً از این داده‌ها در جهت رسیدن به اهداف مختلف استفاده کند.

یک آموزش جذاب دیگه!  نمایش خطاهای PHP را غیرفعال کنید

پس به عنوان جمع بندی، باید بدانید که PHP یک زبان برنامه نویسی است به همراه موتور مفسرش است، که معمولاً طراحان سایت از آن برای ساخت سایت‌های پویا استفاده می‌کنند. یادگیری این زبان برای علاقه مندان به برنامه نویسی وب توصیه می‌گردد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.