File Manager چیست ؟

خیلی‌ها کامپیوترها را با فایل می‌شناسند. فایل‌هایی که هر کدام دارای پسوندهای مختلفی‌اند و هر کدام نوعی از داده‌ها را در خود ذخیره می‌کنند. به فایل، سند الکترونیکی هم گفته می‌شود. اما این اسناد الکترونیکی را چطور باید کنترل و مدیریت کرد؟ در جاهای مختلف، مدیریت این اسناد ممکن است با نرم افزارهای مختلفی انجام گیرد. مثلا در ویندوز، برنامه‌ای با نام Explorer وجود دارد که کارش مدیریت اسناد و پوشه‌ها است. یعنی شما پنجرهٔ Explorer را باز می‌کنید و حالا به جایی از حافظه رفته که سند یا پوشهٔ مورد نظر در آنجا قرار گرفته است. حالا هر کاری که خواسته باشید با آن انجام می‌دهید.

حالا فرض کنیم این اسناد روی رایانه‌ای با نام سرور فضای میزبانی (هاست) قرار گرفته باشد. روی یک چنین رایانه‌ای هم ما باید نرم افزاری داشته باشیم که اسناد و پوشه‌ها را بتوان با آن مدیریت کرد. این برنامه نامش File Manager است.

File Manager چیست

File manager در اصل نام بخشی از نرم افزار کنترل پنل فضای میزبانی است، که بواسطهٔ آن به راحتی کاربر می‌تواند اسناد و پوشه‌های سایت خود را کنترل کند. باید دانست که یک سایت هم از اسناد مختلفی با پسوندهای مختلفی ساخته شده است. پس ما با File Manager قادریم آنها را کنترل کنیم. مثلا یک سند را حذف یا اضافه کنیم. یا یک سند را ویرایش کنیم. یا اصلا بگردیم ببینیم آیا یک سند خاص در مسیری خاص از فضای میزبانی ما وجود دارد یا خیر.

یک آموزش جذاب دیگه!  مسیر فایل functions.php در وردپرس کجاست؟

هاست یا فضای میزبانی‌ای که شما تهیه می‌کنید، می‌تواند کنترل پنل‌های مختلفی داشته باشد. کنترل پنل همان نرم افزاری است که با استفاده از آن می‌توان از منابع و امکانات کل هاست استفاده کرد. بخشی از این کنترل پنل هم با نام File Manager وجود دارد. البته در بیشتر کنترل پنل‌ها نام این بخش File Manager است و ممکن است در معدودی از موارد این نام چیز دیگری باشد. اما نکته‌ای که باید همیشه به یاد داشته باشید این است که File Manager برای مدیریت اسناد فضای میزبانی است.

در زیر شما نمایی از File Manager از کنترل پنل سی پنل را شاهده خواهید بود.

File Manager در سی پنل

مهم‌ترین کارهایی که معمولاً توسط File Manager می‌توان انجام داد شامل:

  • یافتن یک سند یا پوشهٔ خاص
  • ویرایش یک سند
  • ساخت یک سند یا پوشه خالی
  • تغییر نام یک سند یا پوشه
  • جابجا کردن یک سند یا پوشه
  • حذف کردن یک سند یا پوشه
  • تغییر جواز دسترسی یک سند یا پوشه
  • فشرده سازی و از حالت فشرده خارج کردن یک سند یا پوشه
  • گذاشتن رمز عبور روی یک پوشه یا سند

حال با مطالعه این مقاله تا به اینجا، دریافتید که File Manger چیست و با آن چه کارهایی را می‌توان انجام داد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.