راه اندازی سایت کاریابی با افزونه JobBoardWP

اگر ایده‌ای برای راه اندازی سایت کاریابی دارید، باید بدانید که با استفاده از وردپرس و افزونه‌های مفید این کار، خیلی راحت قادرید سایت خود را بدون نیاز به برنامه نویسی پیاده سازی کنید. چون از قبل برنامه نویسی این کار توسط توسعه دهندگان افزونه انجام شده است. شما فقط کافی است یکی از آن افزونه‌ها را نصب کنید و تنظیمات آن را انجام دهید. البته انتخاب یک قالب مناسب هم خیلی مهم است. افزونه‌ای که برای این منظور امروز قصد معرفی و آموزش آن را خدمت شما همراهان گرامی سایت خودآموز وردپرس داریم، JobBoardWP نام دارد. JobBoardWP یکی از بهترین افزونه های کاریابی وردپرس است. تا انتها همراه ما باشید.

افزونه JobBoardWP

امکانات افزونه JobBoardWP

اول برویم به سراغ معرفی امکانات افزونه. روی سایت‌های کاریابی، معمولاً دو گروه مشغول به کارند. گروه اول افرادی هستند که به دنبال شغل هستند و گروه دوم هم افرادی هستند که به دنبال کارمند می‌گردند. افزونهٔ JobBoardWP دقیقاً با همین منطق کار می کند. در پنلی که در اختیار کارفرما قرار داده می‌شود، فرمی وجود دارد که بتواند شغل مورد نظر خود را به همراه تمامی جزئیات وارد کند. همچنین کارفرما می‌تواند دیگر آگهی‌های خود را دیده و آنها را مدیریت کند. از طرف دیگر کاریاب قادر است از بین شغل‌هایی که کارفرمایان به سایت اضافه کردند جستجو کند و موردی را انتخاب کند.

کاریاب می‌تواند توسط فیلترهایی که وجود دارد، فقط شغل‌های مورد نظر خودش را ببیند. مثلاً اگر دنبال یک کار راه دور است، نوعش را راه دور انتخاب می‌کند. یا از بین دسته بندی‌های مختلف فقط می‌تواند دستهٔ خاصی را انتخاب کند تا فقط همان آگهی‌ها نمایش داده شود.

روی سایت صفحه‌ای وجود دارد که حاوی فرمی است که کارفرما می‌تواند مشخصات شغل را در آنجا وارد کند. حالا بسته به نوع تنظیمات افزونه، اگر این آگهی نیاز به تایید مدیر داشته باشد، تا زمانی که مدیر سایت، که شما باشید، آن را تایید نکنید اگهی روی سایت نمایش داده نمی‌شود.

در نظر داشته باشید که افزونهٔ JobBoardWP کاملاً سازگار با داده‌های ساختاربندی شده برای گوگل طراحی شده است. این امر باعث می‌شود که مشاغلی که به سایت شما اضافه شدند، در نتایج جستجوی گوگل هم ظاهر شوند. این خود تاثیر به سزایی روی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو دارد.

آموزش نحوه کار با افزونه JobBoardWP

پس از اینکه افزونه را نصب و فعال کردید، با هشداری که در بالای پیشخوان ظاهر می‌گردد، از شما خواسته می‌شود که اجازه دهید تا برگه‌های مورد نیاز افزونه ایجاد گردد. پس می‌توانید روی دکمهٔ «Create Pages» کلیک کنید. برگه‌هایی که ایجاد می‌شوند برگهٔ شغل‌ها، ارسال شغل، و پیشخوان شغل برای کارفرما است. داخل هر کدام هم یک کد کوتاه قرار می‌گیرد که محتوای مورد نظر را نمایش می‌دهد. حالا البته این برگه‌ها را بعداً هم می‌توانید ایجاد نمایید.

از گروه صفحاتی که افزونه به پیشخوان وردپرس شما اضافه میکند، یکی Jobs است که تمامی فرصت‌های شغلی که توسط خود شما یا دیگر کارفرمایان به سایت اضافه شده است را از اینجا می‌توانید ببینید. اگر از قسمت تنظیمات طوری تعیین کرده باشید که حتماً با تایید شما آگهی در سایت نمایش داده شود، از این قسمت باید آگهی را انتخاب کرده و از فهرست کشویی دستور Approve را انتخاب کنید و روی «اجرا» کلیک کنید.

در صفحهٔ Add New می‌توانید یک فرصت شغلی جدید به سایت اضافه کنید. این کار را هم به عنوان کاربر مدیر کل می‌توانید، هم دیگر کاربران.

در صفحهٔ Job Types نوع مشاغل را می‌توانید باب میل خود تغییر دهید. الان اینجا احتمالا عنوان انواع شغل‌ها به انگلیسی است که در کمترین کار باید آنها را فارسی کنید. خیلی راحتی می‌توانید این کار را با کلیک روی دستور زیر هر نوع انجام دهید. کار کردن با این بخش، به مانند کار کردن با برچسب‌های وردپرس است.

در صفحهٔ Job Categories هم می‌بایستی دسته بندی بسازید. زمانی که یک فرصت شغلی قرار است به سایت شما اضافه شود، می‌تواند یک دسته بندی از بین دسته‌ها انتخاب شود. اگر دسته‌ای تا الان ایجاد نکرده باشید، امکان انتخاب دسته در حین ثبت آگهی وجود نخواهد داشت.

تنظیمات افزونه JobBoardWP

به محض اینکه برگه‌ها ساخته شدند، به صفحهٔ تنظیمات افزونه با عنوان JobBoardWP – Settings هدایت می‌شوید. اگر جای دیگری بودید، می‌توانید به مسیر Job Board و سپس Settings بروید. اولین سربرگ آن General یا تنظیمات عمومی است که الان ما باید درون زیرسربرگ Page باشیم. جایی که از اینجا برگه‌های مختص افزونه را می‌تواند مشخص کرد.

روی زیرسربرگ Jobs List کلیک کنید. تنظیمات فهرست مشاغلی که برای کارجوها به نمایش در می‌آید، از اینجا قابل تنظیم است. مثلاً گزینهٔ Jobs per page تعداد شغل‌ها در هر برگه را مشخص می‌کند که پیش فرض عدد ۱۰ است. اگر Hide Logos را فعال کنید، لوگوی شرکتی مربوط به هر آگهی نمایش داده نخواهد شد. اگر گزینهٔ Hide filled jobs را انتخاب کنید، شغل‌های پر شده نمایش داده نخواهد شد. اگر Hide expired jobs را فعال کنید، شغل‌های تاریخ انقضاء گذشته نمایش داده نمی‌شود.

صفحه تنظیمات JobBoardWP - Settings

با فعال بودن Hide search field گزینهٔ جستجو در صفحهٔ شغل‌ها نمایش داده نمی‌شود. با فعال بودن گزینهٔ Hide location field گزینهٔ جستجو براساس موقعیت مکانی مخفی می‌شود. با فعال بودن گزینهٔ Hide filters فیلترها یا صافی‌ها مخفی می‌شوند. با فعال بودن گزینهٔ Hide job types نوع شغل‌ها مخفی می‌گردد. در نهایت با کلیک روی Save Changes تنظیمات ذخیره می‌شوند.

زیرسربرگ بعدی که در تصویر زیر نمایان است، مربوط به تنظیمات فرم ارسال شغل است (Job Submission). با هم با برخی از گزینه‌های آن آشنا می‌شویم.

تنظیمات فرم ارسال JobBoardWP
 • Account Needed : اگر فعال شود، برای ثبت آگهی کار حتماً باید فرد حساب داشته باشد و وارد حساب خود شده باشد.
 • User Registration : این اجازه داده می‌شود که با ارسال شغل توسط فرم، برای فرد ارسال کننده یک حساب کاربری هم ساخته شود.
 • Use email address as usernames : نام کاربری از فرم ارسال مخفی می‌شود و به جای آن از ایمیل به عنوان نام کاربری استفاده می‌شود.
 • Email password link : فیلد رمز عبور از فرم ارسال مخفی شود و لینک تعیین رمز به ایمیل فرد ارسال گردد.
 • You Details for logged in users : اطلاعاتی که در بخش «جزئیات شما» درج می‌شود می‌تواند فقط برای کاربرانی که وارد حساب خود شدند نمایش یابد.
 • First and Last names required : نام کوچک و فامیل اجباری باشد.
 • User Role : نقشی که کاربر پس از ارسال فرم و به تبع آن ساخت حساب کاربری، در آن نقش جای می‌گیرد را از این قسمت می‌توان مشخص نمود.
 • Set submissions as Pending : با فعال کردن این گزینه، ارسال‌ها در سایت نمایش داده نخواهد شد، مگر اینکه توسط مدیر تایید گردند.
 • Pending Job Edits : این اجازه داده شود که آگهی‌های معلق تا زمانی که مدیر آنها را تایید نکرده است، قابل ویرایش باشند.
 • Published Job Edits : می‌توان مشخص کرد که آیا کافرمایان بتوانند پس از ارسال آگهی آن را ویرایش کنند و آیا این کار با تایید مدیر انجام شود یا خیر.
 • Job duration : مدت زمان انقضاء و نمایش آگهی روی سایت را می‌توان از این قسمت مشخص کرد. پس از این مدت زمان، آگهی منقضی می‌گردد.
 • Send expiration reminder to the author : ارسال هشدار نزدیک بودن انقضای آگهی به ارسال کننده آن.
 • Required job type : نوع شغل از قبیل اینکه دورکاری است یا نزدیک‌کاری حتما باید مشخص شود.
 • How to apply : روشی که کارفرما مشخص می‌کند تا کاریاب بتواند توسط آنها اقدام به ارسال درخواست خود کند. مثل استفاده از وب‌سایت و یا یک نشانی.
 • Job submitted notice : متنی که پس از ارسال موفقیت آمیز فرم به کارفرما نشان داده می‌شود را در این قسمت می‌توان وارد کرد.

این هم از تنظیمات بخش ارسال شغل توسط کارفرما بود که یک به یک برای شما دوستان توضیح دادم. اینها مهم‌ترین تنظیمات افزودن بودند. اما حالا برویم ببینیم که در زیر سربرگ بعدی یعنی Job چه خبر است. در این بخش تنظیمات کلی مربوط به جزئیات هر شغل وجود دارد.

 • job Categories : اگر خواسته باشید دسته‌بندی‌های مشاغل را فعال کنید، باید این گزینه را تیک بزنید.
 • Job Template : قالبی را که برای مشاغل قصد دارید اعمال گردد را انتخاب کنید.
 • Date format : سبک نمایش تاریخ برای شغل‌ها را انتخاب کنید.
 • Show breadcrumbs on the job page : نمایش مسیر هر اگهی در صفحهٔ همان آگهی شغل.
 • GoogleMaps API Key : کد API مربوط به نقشه‌های گوگل را در اینجا می‌توانید وارد کنید.
 • Disable Google structured data : با فعال کردن این گزینه داده‌های ساختاربندی شده شغل‌ها در جستجوی گوگل نمایان نخواهد شد.

اما سربرگ بعدی، سربرگ Email است که هر ایمیلی را که در شرایط مختلف برای کاربران ارسال می‌شود را می‌توانید سفارشی سازی کنید. مثلاً یک قالب ایمیل با عنوان Job expiration reminder داریم که ایمیل یادآوری انقضاء آگهی مورد نظر را به کارفرما ارسال می‌کند. با کلیک روی آن وارد صفحهٔ دیگری خواهید شد که قادر هستید عنوان و متن بدنهٔ ایمیل را با استفاده از متغیرها و متن‌های ثابت سفارشی کنید.

تنظیمات ایمیل JobBoardWP

سربرگ بعدی هم Styles است که دارای دو تا گزینهٔ تنظیمات است:

 • Disable Styles : با فعال کردن این گزینه تمامی CSS هایی که افزونه دارد، غیرفعال خواهند شد.
 • Disable FontAwesome styles : اگر از جای دیگری کدهای CSS مربوط به FontAwesome بارگیری می‌شوند، می‌توانید این گزینه را فعال کنید.

و سربرگ آخر از صفحهٔ تنظیمات افزونهٔ JobBoardWP با عنوان Misc حاوی یک گزینهٔ تنظیماتی با عنوان Delete settings on uninstall است. با فعال کردن این گزینه زمانی که افزونه را حذف کردید، تمامی تنظیمات هم از درون پایگاه دادهٔ وردپرس حذف خواهند شد. که برای پاکسازی وردپرس بسیار حائز اهمیت است.

جمع بندی

به عنوان نویسندهٔ این آموزش، سعی کردم شما را با تمامی جوانب کار با تنظیمات و نحوهٔ کار با افزونهٔ JobBoardWP برای راه اندازی یک سایت کاریابی، آشنا کنم. این افزونه برای کسانی که در کنار سایت‌شان می خواهند یک بخش برای کاریابی راه اندازی کنند بسیار مناسب است. فراموش نکنید که پیوند صفحات اختصاصی که افزونه ایجاد میکند را در جایی قرار دهید تا بازدید کنندگان به راحتی به آنها دسترسی داشته باشند. مثلاً از قسمت فهرست‌ها در پیشخوان وردپرس می‌توانید پیوند صفحهٔ فرم ارسال فرصت شغلی را قرار دهید تا کارفرمایان آن را در موقعیت‌هایی از سایت شما ببینند و با کلیک روی آن فرم برای‌شان ظاهر شود.

از طرف دیگر صفحهٔ شغل‌ها که فهرست تمامی فرصت های شغلی در آنجا درج می‌شود، باید برای کسانی که به دنبال کار هستند قابل نمایش باشد که پیوند این صفحه را می‌توانید در جایی مثل همان نوار بالایی سایت خود قرار دهید که این کار را هم با استفاده از فهرست‌های وردپرس می‌توانید انجام دهید. حتی در یک حرکت کلی، می‌توانید صفحهٔ مربوط به فرصت‌های شغلی را به عنوان صفحهٔ اصلی سایت خود تنظیم کنید که این کار را باید از قسمت تنظیمات » خواندن از پیشخوان وردپرس انجام دهید (صفحه اصلی شما نمایش داده می‌شود).

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.