HTTPS و WooCommerce

بحث ما در این مقاله ارتباط بین HTTPs و افزونه فروشگاه ساز ووکامرس است که می‌خواهیم بدانیم که چرا و چطور باید روی فروشگاه ووکامرس مان HTTPs را فعال نمایید. خیلی از افراد HTTPs را همان SSL می‌دانند که تا حدی هم درست است. SSL در اصل یک گواهینامهٔ امنیتی است که روی دامنهٔ سایت نصب می‌شود که باعث می‌شود تا نشانی صفحات سایت به جای HTTP با HTTPs باز شوند.

HTTPS و WooCommerce

SSL یا HTTPs چیست؟

سایت‌هایی که روی آنها SSL نصب است یا با HTTPS در ابتدای نشانی آنها باز می‌شوند، که علامت قفل در کنار نوار نشانی در مرورگر نمایانگر این داستان است، زمانی که اطلاعات بین بازدید کننده و هاست سایت رد و بدل می‌شود، به صورت رمزگذاری شده است. این امر باعث می‌شود که اگر در بین راه هم این اطلاعات به دست شخص دیگری بیافتد، عملاً آن فرد قادر به استفاده از آن اطلاعات نباشد. برای همین عملکرد توصیه شده سایت‌هایی که اقدام به تبادل اطلاعات حساس بین سایت و مرورگر بازدید کنندگان می‌نمایند، حتماً از گواهینامه SSL روی سایت خود استفاده نمایند.

مثلا فروشگاه ووکامرس شما ممکن است مشتری را وادار کند که در سایت ثبت نام کند. نام کاربری و رمز عبور کاربر سایت شما، می‌تواند جزء اطلاعات حساس باشد. یا امکان دارد مشتری اطلاعات حساب بانکی‌اش را خواسته باشید به فروشگاه شما ارسال کند. این اطلاعات هم بسیار حساس است.

یک آموزش جذاب دیگه!  بررسی کامل وضعیت گواهینامه SSL سایت با ssllabs.com

پس چرا به SSL نیاز داریم؟

  • ممکن است فروشگاه شما اطلاعات حساس مثل شماره حساب و نشانی مشتری را دریافت کند.
  • فروشگاه شما می‌تواند دارای صفحهٔ ورود یا ثبت نام باشد.
  • ممکن است فروشگاه شما برای دریافت مجوزهای خاص نیاز به امن شدن با SSL داشته باشد.
  • فروشگاه شما نیاز دارد تا با این روش اعتماد مشتریانش را جلب نماید، تا خرید خود را بدون دغدغه انجام دهند.

چطور SSL را روی فروشگاه WooCommerce فعال کنیم؟

برای استفاده از ssl روی سایت نیاز به گواهینامه SSL دارید. ممکن است هاستی که خریداری کرده‌اید از قبل یک چنین گواهینامه‌ای را داشته باشید که به SSL رایگان معروف است. در زمان خرید هاست به این نکته دقت داشته باشید که حتما SSL رایگان داشته باشد تا از مخارج زیاد جلوگیری کنید. SSL رایگان معمولاً از نوع Let’s Encrypt است که کیفیت مناسبی دارد و میلیون ها وب سایت در سطح اینترنت از آن استفاده می‌کنند.

البته نکتهٔ جالب اینجاست که حتی اگر هاست شما هم از قبل SSL رایگان هم نداشته باشد، به صورت دستی و با کمک یک سرویس دیگر مثل سایت Zerossl.com هم می‌توانید این گواهینامه را روی سایت خود نصب کنید. البته کمی زمان‌بر خواهد بود و اگر برای اولین باری است که این کار را انجام می‌دهید، طبیعی است که گیج شوید. ولی اگر هاست شما از قبل یک چنین SSL ای را داشته باشد، نیازی به انجام کار خاصی از جانب شما نیست.

دریافت SSL رایگان از Zerossl.com

راجع به استفاده از این سرویس برای صدور گواهینامه SSL رایگان Let’s Encrypt در مقالات دیگر سایت توضیحات کامل داده شده.

یک آموزش جذاب دیگه!  فعال کردن https برای ووکامرس

پس از نصب گواهینامه SSL روی سایت، باید تنظیماتی را از درون پیشخوان وردپرس، بخش تنظیمات عمومی انجام داده و از آن به بعد فروشگاه ووکامرس شما با https به جای http باز خواهد شد. و در آخر هم با کد htaccess باید کاری کنید که بازدید کنندگان به صورت خودکار به نسخهٔ https سایت منتقل شوند. یعنی این طور نباشد که سایت هم با http و هم با https باز شود. برای این کار مقالهٔ کد htaccess برای https را مطالعه فرمایید.

نکته آخر اینکه شما از طریق بخش تنظیمات ووکامرس می‌توانید تنها برای صفحهٔ پرداخت مبلغ محصول یا برخی از صفحات خاص فروشگاه خود SSL را فعال کنید که این کار توصیه نمی‌گردد. پیشنهاد ما فعال کردن SSL روی تمامی صفحات سایت است که برای این کار باید از بخش تنظیمات عمومی وردپرس مراحل را دنبال کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.