اتصال دامنه به هاست دانلود

زمانی که شما یک هاست دانلود تهیه می کنید، برای اینکه هر فایلی که روی آن می ریزید، یک نشانی اینترنتی داشته باشد، حتماً باید یک دامنه یا حتی شده یک زیر دامنه (Sub Domain) به آن متصل کنید. این کار سبب می شود که حتی اگر محل هاست دانلود خود را تغییر دادید یا IP سرور دانلود تغییر کرد، نشانی پرونده هایی که روی هاست دانلود شما قرار گرفته است تغییر نکنند و سبب دردسر نگردند. حتماً هم دیده اید که نشانی فایل های دانلودیِ سایت های معروف دانلود، با یک زیر دامنه مثلاً dl.domain.ir شروع می شود که برای این کار باید اتصال دامنه به هاست دانلود را انجام داد. مقاله ای که پیش روی شماست، انجام این کار را به شما آموزش می دهد.

اتصال دامنه به هاست دانلود

اتصال دامنه به هاست دانلود

اتصال دامنه به هاست دانلود طی دو مرحله انجام می شود:

  1. تعیین نام دامنه در زمان ثبت سفارش هاست دانلود
  2. تنظیم NS های مورد نیاز روی دامنه یا، اختصاص یک رکورد A روی Zone دامنه اصلی برای زیر دامنه ها

تعیین دامنه ای که قرار است به هاست دانلود متصل شود

مرحله اول که کاملاً مشخص است. یعنی زمانی که قصد ثبت سفارش یک هاست دانلود را دارید، در فرم ثبت سفارش خود باید نام دامنه یا زیر دامنه ای را بنویسید که قصد اتصال آن به هاست دانلود تان را دارید. در حالتی که از قبل هاست دانلودتان را تهیه کردید، کافی است یک تیکت پشتیبانی به شرکتی که از آنجا هاست را خریداری کردید بزنید و درخواست تغییر دامنه اصلی هاست را بدهید. البته دقت داشته باشید که در میزبان هایی که کنترل پنل آن دایرکت ادمین است، امکان تغییر دامنه اصلی توسط خودِ شما هم محیا است. اما در سی پنل یا دیگر کنترل پنل ها انجام تغییر دامنه اصلی تنها باید توسط مدیر سرور انجام شود.

تغیین یک دامنه یا زیر دامنه برای هاست دانلود حین ثبت سفارش

تغیین یک دامنه یا زیر دامنه برای هاست دانلود حین ثبت سفارش

در دایرکت ادمین باید به بخش Domain Setup رفته و سپس روی دستور Change a Domain Name در بالای صفحه کلیک کنید. وارد یک صفحه دیگر خواهید شد که باید در آنجا دامنه مبدا (همان دامنه ای که همینک روی هاست شما وجود دارد) را به دامنه مقصد (دامنه ای که قصد اتصال آن به هاست دانلودتان را دارید) تغییر دهید.

یک آموزش جذاب دیگه!  دریافت اطلاعات فنی هاست یا سرور وردپرس با افزونه Web Server Information

تنظیم NS یا ساخت یک رکورد A

در مواقعی که قصد اتصال یک دامنه کامل را به هاست دانلود خود دارید، باید وارد کنترل پنل دامنه خود شده و NS یا کارگزارهای آن را روی NSهای هاست دانلود تنظیم کنید. NS های هاست دانلود معمولاً درون همان ایمیل ابتدایی فعال سازی محصول به شما یادآور شده است. بعد از انجام این کار باید مدت زمان ۲۴ تا ۴۸ ساعت صبر کنید تا هاست دانلود شما با دامنه مورد نظر باز شود.

اما اگر قصد اتصال یک زیر دامنه یا ساب دامین یا Sub Domain به هاست دانلود را دارید، باید وارد کنترل پنل هاستی شوید که دامنه اصلیِ ما روی آن سوار شده است. مثلاً در اینجا اگر من خواسته باشم زیر دامنه dl.webnolog.ir را به هاست دانلود خود متصل کنم، باید وارد کنترل پنل هاست webnolog.ir شوم. این کنترل پنل سی پنل است و پس از آن وارد بخش Zone Editor خواهیم شد. در کنترل پنل های دیگر مثل دایرکت ادمین هم ابزاری معادل همین نام DNS Management وجود دارد. طریق کار کردن با این ابزار در اکثر کنترل پنل ها به مانند همدیگر است.

در سی پنل پس از ورود به Zone Editor روی دستور + A Record مربوط به دامنه اصلی هاست کلیک می کنیم.

Zone Editor در سی پنل

Zone Editor در سی پنل

یک جعبه باز می شود که باید عنوان زیر دامنه را به همراه IP سرور هاستِ دانلود وارد کنیم و روی Add an A Record کلیک کنیم.

ساخت رکورد A در سی پنل

ساخت رکورد A در سی پنل

رکورد مورد نظر افزوده خواهد شد و معمولاً در کمتر از چند ثانیه صفحه اصلی هاست دانلود با زیر دامنۀ ما باز می شود. در غیر این صورت باید کمی صبر کنید تا تغییرات برای شما و دیگر کاربران سایت قابل دسترس شود.

یک آموزش جذاب دیگه!  مدیریت دانلود در وردپرس با Download Monitor

از الان به بعد مسیر ریشۀ هاست دانلود شما با خودِ نام دامنه یا زیر دامنه ای که به آن متصل کردید باز می شود. حالا هر پوشه ای که در آنجا بسازید، برای دسترسی به آن پوشه، باید نام همان پوشه را هم در انتهای نشانی اینترنتی هاست دانلود، بعد از / قرار دهید. با پوشه بندی و مسیر دهی به گروه فایل های موجود روی هاست دانلود، قادرید تمامی آنها را دسته بندی کنید.

با این ساختار حالا هر فایل روی هاست دانلود شما دارای یک نشانی اینترنتی است که با دامنه یا زیر دامنه ای که به آن متصل کردید شروع می شود. این لینک یا پیوند اینترنتی را قادرید درون سایت خود بگذارید تا کاربران سایت با کلیک روی آن فایل را بتوانند دریافت کنند.

این آموزش کامل و جامع اتصال دامنه به هاست دانلود بود که خدمت شما تقدیم شد. در خیلی از مواقع مثل زمان هایی که می خواهیم از افزونه های اتصال هاست دانلود به وردپرس استفاده کنیم، در اولین گام باید این کارها را انجام دهیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.